İkinci piste ek 400 milyon TL mi isteniyor?

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist yedi yıldır yılan hikayesine döndü. Pistin açılış takvimi sürekli erteleniyor. (Konuyla ilgili 7 Şubat ve 10 Şubat 2020 tarihli iki yazı yazdım.) Bu pist, iki...

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist yedi yıldır yılan hikayesine döndü. Pistin açılış takvimi sürekli erteleniyor. (Konuyla ilgili 7 Şubat ve 10 Şubat 2020 tarihli iki yazı yazdım.) Bu pist, iki kısım halinde iki kez ihale edildi. Konunun can alıcı yanını, pisti yapan şirketin, rakip konumdaki İstanbul Havalimanı’nı işleten şirketle “akrabalığı” oluşturuyor.

İkinci pistin ikinci kısım ihalesini Makyol kazanmıştı ama sonra ne olduysa şirket ve ortaklık yapısı değişti. Makyol pisti yapan üç şirketten birine dönüştü. Şirketin adı, “KMC Sabiha Gökçen Havaalanı Adi Ortaklığı.” Büyük ortak yüzde 50 ile Kalyon, Cengiz ile Makyol yüzde 25’er payla katıldı.

TÜNELE EK BÜTÇE

Malumunuz, Kalyon ile Cengiz, İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın ortakları. Dahası, Ticaret Sicil’de KMC Adi Ortaklığın şirket adresi, Kalyon’un Kavacık’taki merkezi olarak görünüyor.

Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na ilgi arttı. Orada ikinci pistin bitmesi talebin katlanması demek. Bu, garantili İstanbul Havalimanı’nın lehine midir, yoksa aleyhine mi?

Başka soruya gelelim. gazeteduvar muhabiri...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çanakkale Köprüsü, döviz kuru, seçim 17 Eylül 2021 | 848 Okunma Su ve inşaat 15 Eylül 2021 | 151 Okunma TOKİ’den içme suyu havzasında ihale 13 Eylül 2021 | 164 Okunma U’yu bırakın da ikinci pisti anlatın 10 Eylül 2021 | 524 Okunma OVP’de sağlık ve ulaştırma bütçesi 08 Eylül 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar