Hani ceketi alıp gideceklerdi?

Vatandaşın hayatını kolaylaştıran bir özellik olmadığı halde, yönetenlerin dünyanın “üçüncü en büyüğü” diye övündükleri Bilkent Şehir Hastanesi (BŞH)...

Vatandaşın hayatını kolaylaştıran bir özellik olmadığı halde, yönetenlerin dünyanın “üçüncü en büyüğü” diye övündükleri Bilkent Şehir Hastanesi (BŞH) yarın resmen açılıyor.
Henüz inşaatı sürmesine karşın, birkaç hafta önce hasta kabulüne başlayan BŞH’nin resmi açılışı 14 Mart Tıp Bayramı’na rast getirilmiş. Ne kadar etkileyici!
Tabii eğer yerel seçimler 31 Mart değil de örneğin 30 Nisan’da yapılıyor olsaydı, resmi açılışın tıp bayramı değil, seçim gününe daha yakın bir gün yapılacağını, buna da başka bir özel gün bulunacağını bilmemiz sonucu değiştirmiyor.
17 yıldır tanık olduğumuz sayısız “tarih çakıştırma” örneğinden aşinayız ki, söz konusu olan pragmatizmse iktidar partisinin eline kimseler su dökemez. AYLIK KİRA 2 MİLYON TL Anımsarsınız, Türk Tabipleri Birliği’nce (TTB) hazırlanıp kamuoyuna duyurulan şehir hastaneleri raporundaki aksaklıkları bu köşede duyurduk. Farklı mecralarda da haber olarak yer aldı.
Bakanlık, herbiri ayrı önemdeki sorunları giderme sözü vermek dururken, “O haberleri hangi sağlık çalışanları bildirmiş” diye merak ediyormuş.
Kuşkusuz biz bilmiyoruzdur. Şehir merkezinde Sıhhiye’deki devlete ait bakanlık binasından çıkıp Bilkent’e taşınmak ve CCN Holding’e yıllık 24 milyon TL kira ödemek çok daha yurtsever ve milli bir duruştur.
Evet, fiyatlar dengelensin diye patates ithalatındaki  gümrüğü sıfırlayan iktidar, BŞH müteahhidi CCN Holding’e hastane için ödemeye başladığı kirasından ayrı olarak bir de yeni bakanlık binası için kira ödüyor.
Bu noktada cevabı meçhul ancak herkesin bilmesi gereken bir küçük “detay”a dair soru:
BŞH inşaatı henüz bitmedi. Açılış yapılacak olsa bile bazı bölümler henüz hizmete girmedi. Bu durumda, Sağlık Bakanlığı, müteahhit şirkete, yine gizli tutulan yap-kirala-devret uygulama sözleşmesinde belirlenen kiranın tamamını mı ödüyor, yarısını mı? KAPANAN HASTANELERİN EŞYALARI Gelelim başlıkt...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bütçede bahçe masrafları katlandı 17 Mayıs 2019 | 292 Okunma 35 milyon dolarlık cami 15 Mayıs 2019 | 982 Okunma Örtülü ödenekte kur hesabı 13 Mayıs 2019 | 680 Okunma Örtülü ödenekte 16 yıl 10 Mayıs 2019 | 766 Okunma Unutma notları 08 Mayıs 2019 | 442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar