Gerçek enflasyon Esenboğa ihalesinde

PAT sahası tabirini duydunuz mu?Bir havalimanında; pist, apron, taksi yolu sahaları ile araçların hareketi, park sahası için düzenlenen alanlar için kullanılıyor. Pist, apron ve taksi yolu kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir...

PAT sahası tabirini duydunuz mu?

Bir havalimanında; pist, apron, taksi yolu sahaları ile araçların hareketi, park sahası için düzenlenen alanlar için kullanılıyor. Pist, apron ve taksi yolu kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma.

Geçen hafta ülkece TÜİK’i, rakamları, verileri ve enflasyonu tartıştık. Hem de çok yoğun. Aynı günlerde Ankara Esenboğa Havalimanı’nın PAT sahası ihalesine verilen teklifler belli oldu. Aslında ihalenin üzerinden aylar geçmişti. Ama teklifler 2 Aralık’ta belli oldu. Sadece bu kadarı dahi sorunlu.

Temmuz ayında ön yeterlik değerlendirmesi yapılan yaklaşık 600 milyon TL büyüklüğündeki bir ihaleden söz ediyoruz. Ama burada bir “pardon” demek şart. Çünkü bu tutar altı ay öncesine aitti. Yaklaşık değeri 598,5 milyon TL olan bu ihalede enflasyon ve kurla birlikte olanlar oldu.

Önce DHMİ’nin (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) açtığı ihalenin tam adını paylaşalım:

“Esenboğa Havalimanı Pat Saha Yapım Onarım ve Tadili (1 Etap) Yapım İşi.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sözcü Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker: ''Enflasyon ve kur artışı şehir hastanelerini vurdu'' 17 Ocak 2022 | 230 Okunma Gerçekten istemek ve “siyaset” 14 Ocak 2022 | 77 Okunma Cemaat yurtları ve yurttaşlık 12 Ocak 2022 | 449 Okunma Bütçeyi “gazi” eden Osmangazi 07 Ocak 2022 | 199 Okunma Elektrik zammı: Hayal dahi edemedik 05 Ocak 2022 | 343 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar