Gerçek enflasyon Esenboğa ihalesinde

PAT sahası tabirini duydunuz mu?Bir havalimanında; pist, apron, taksi yolu sahaları ile araçların hareketi, park sahası için düzenlenen alanlar için kullanılıyor. Pist, apron ve taksi yolu kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir...

PAT sahası tabirini duydunuz mu?

Bir havalimanında; pist, apron, taksi yolu sahaları ile araçların hareketi, park sahası için düzenlenen alanlar için kullanılıyor. Pist, apron ve taksi yolu kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma.

Geçen hafta ülkece TÜİK’i, rakamları, verileri ve enflasyonu tartıştık. Hem de çok yoğun. Aynı günlerde Ankara Esenboğa Havalimanı’nın PAT sahası ihalesine verilen teklifler belli oldu. Aslında ihalenin üzerinden aylar geçmişti. Ama teklifler 2 Aralık’ta belli oldu. Sadece bu kadarı dahi sorunlu.

Temmuz ayında ön yeterlik değerlendirmesi yapılan yaklaşık 600 milyon TL büyüklüğündeki bir ihaleden söz ediyoruz. Ama burada bir “pardon” demek şart. Çünkü bu tutar altı ay öncesine aitti. Yaklaşık değeri 598,5 milyon TL olan bu ihalede enflasyon ve kurla birlikte olanlar oldu.

Önce DHMİ’nin (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) açtığı ihalenin tam adını paylaşalım:

“Esenboğa Havalimanı Pat Saha Yapım Onarım ve Tadili (1 Etap) Yapım İşi.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğa talanına kalkınma yalanı 12 Ağustos 2022 | 95 Okunma Sınav yolsuzluğu 05 Ağustos 2022 | 208 Okunma Akkuyu: Şeffaflık güvenlik için önemli 03 Ağustos 2022 | 183 Okunma Ankapark: Eğlenceli olmayan yolsuzluklar silsilesi 01 Ağustos 2022 | 262 Okunma Sabiha Gökçen’de bir matruşka şirket öyküsü 29 Temmuz 2022 | 80 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar