“En büyük konut projesi”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi”, devlet imkanlarının sonuna dek kullanılacağı anlaşılan bir seçim...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi”, devlet imkanlarının sonuna dek kullanılacağı anlaşılan bir seçim kampanyasıdır. Seçim kampanyalarından biri daha doğrusu.

Bu kadarına şüphe yok. Ama konutların bu ortamda nasıl tamamlanacağı, taksitlerin nasıl ödeneceği gibi iki temel konuda şüpheler ilk günden bu yana tartışılıyor. “Bu ortam” derken ekonomik koşulları kastediyoruz.

İlk iki gün 500 bini aşkın başvuru yapılmış olması bu projenin sürdürülebilir olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bugün enerji başta olmak üzere inşaat sektöründeki maliyet artışları dolayısıyla birçok kamu projesi tasfiye ediliyor. İhaleler katılım sağlanamadığı için iptal ediliyor. Yapılmış ihaleler tekrarlanıyor. Kamunun bir yatırım projesi için belirlediği yaklaşık maliyetler sık sık revize ediliyor. İkmal ihaleleri yapılıyor.

Dolayısıyla 500 bin sosyal konutun, vaat edilen maliyet ve sürede nasıl tamamlanacağının ciddi tartışılması ve toplumun net biçimde aydınlatılması gerekiyor.

240 AY 20 YIL DEMEK  

Öte yandan dar gelirli vatandaşın bu konutlara 240 ay...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kanser hastanesi için simülasyon 23 Eylül 2022 | 122 Okunma İstanbul Havalimanı artık iki ortaklı 21 Eylül 2022 | 458 Okunma Borsa İstanbul nereye bakıyor? 19 Eylül 2022 | 458 Okunma “En büyük konut projesi” 16 Eylül 2022 | 730 Okunma Velilerden bağış istemek 14 Eylül 2022 | 154 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar