Elektrik zammı: Hayal dahi edemedik

Elektrik zammının arka planındaki özelleştirme sürecini aktardığım yazıda Türkiye Elektrik Kurumu’nun (TEK) bölünüp parçalanmasından söz etmiştim. Özellikle, Türkiye’yi 21 bölgeye...

Elektrik zammının arka planındaki özelleştirme sürecini aktardığım yazıda Türkiye Elektrik Kurumu’nun (TEK) bölünüp parçalanmasından söz etmiştim. Özellikle, Türkiye’yi 21 bölgeye ayırarak oluşturulan dağıtım şirketlerinin işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilme politikası; milyonlar için günlük hayatı yaşanmaz hale getirecek son zamlarda belirleyici role sahip.

Gerçekte kamu hizmeti olan elektrik dağıtımına talip büyük müteahhitlik grupları, devlete ihale bedelini ödemek için büyük krediler aldı. Bu borcun ödenme ve döndürülme gereği, faturalarımıza yansıdı. EPDK’nın son tarifesi, biriken ve döndürülmesi zorlaşan (bu yanıyla bankacılık sisteminde de önemli) borçlar için şirketlere “kurtarıcı” rolü görecek.

Genç kuşaklar duymamış olabilir. Ülkemizde vaktiyle Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) adlı bir kurum vardı. AKP iktidarı 10 yıl önce kapattı. DPT Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına yön vermek, hızlandırmak amacıyla kurulmuştu. Elektrik zammıyla ilgili yazıma, DPT’de görev yapmış okurum Ersin Bıyıklı’dan gelen mesajı sizlerle paylaşmak isterim:

“..yazınızı okuyunca, 70’li yıllarda DPT’te uğraştığımız konular hafızamızda...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şehir hastanelerinde ince işler 30 Eylül 2022 | 429 Okunma Ankara hastaneleri kime feda 28 Eylül 2022 | 779 Okunma İliç’teki siyanür sızıntısının adı yok 26 Eylül 2022 | 145 Okunma Kanser hastanesi için simülasyon 23 Eylül 2022 | 130 Okunma İstanbul Havalimanı artık iki ortaklı 21 Eylül 2022 | 467 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar