Ekonomi konuşulmasın diye

Gıda enflasyonu yüzde 30’u geçti. Ekonomi yüzde 3 daraldı. Genç işsizlik oranı yüzde 24.5’e ulaştı. Bu resmi veriler, iktidarın vatandaşa anlatacak yeni bir hikayesinin kalmadığının da tescilidir....

Gıda enflasyonu yüzde 30’u geçti. Ekonomi yüzde 3 daraldı. Genç işsizlik oranı yüzde 24.5’e ulaştı. Bu resmi veriler, iktidarın vatandaşa anlatacak yeni bir hikayesinin kalmadığının da tescilidir. Sanayi üretimindeki daralma nedeniyle beklenen işten çıkarmaların 31 Mart seçimleri dolayısıyla ertelendiğinin bilinmesi, sonuç ne olursa olsun ürkütücü.
Yöneticilerden sık sık enflasyonun bu yıl tek haneye düşeceğini, bunun da eylülde gerçekleşeceğini işitiyoruz. Geçiniz. Yaşayan görür. Yerel seçimlere kısa zaman kala tablo buyken, iktidar dikkat dağıtmak için, kontrolündeki medyanın desteğiyle her yolu deniyor.  Bunların başında da ceza soruşturmaları ve muhtelif “öcü”lerle korkutma denemeleri geliyor.
Bağırarak, korkutarak, azarlayarak, aşağılayarak örtülmeye çalışılan ekonomik hakikat ortada, evlerde, çarşıda, pazarda her saniye hissediliyor. ANKARA MİLLET BAHÇESİ Pazartesi yazısında 450 milyon TL büyüklüğündeki Ankara AKM Millet Bahçesi ihalesinin (nedense) sessizce yapıldığını duyurduk. Pazarlık usulüyle yapılan ihalenin kesinleşmesi durumunda iktidarın iftiharla açıklayacağını belirttik. Oysa ihale makamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, diğer millet bahçelerinin ihalelerini sitesinde duyurmuştu.
Bakan Murat Kurum dün Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk oldu ve AKM Millet Bahçesi ihalesinin yapıldığını söyleyerek, yazımızdaki bilgiyi teyit etti. Cumhurbaşkanı’nın da temelini atacağını ekledi.
Ama o kadar. Başka bir ayrıntı yok. Haberden yansıdığı kadarıyla bu konuda başka bir soru ve bilgi de yok. AKM Millet Bahçesi’nin pazarlıkla (KİK 21/b) yapılan ihalesinde en düşük teklifi 398.5 milyon TL ile Yapı ve Yapı İnşaat vermişti.
Bu vesileyle açık yapılması gerektiği halde 11 Mart’ta pazarlık usulüyle yapılan ihaleye gelen diğer teklif bilgilerini paylaşalım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milyarlık ‘davet’lere her koşulda devam 18 Ekim 2019 | 270 Okunma Kirazlı’ya Cerattepe’den bakmak 16 Ekim 2019 | 156 Okunma Hangi saydamlık 14 Ekim 2019 | 189 Okunma IŞİD'i yeniden konuşmak 11 Ekim 2019 | 227 Okunma Savaş 09 Ekim 2019 | 278 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar