Dezenformasyon yasası yahut istibdat

Amacı “yalan haberle mücadele” diye tanıtıldı. Birden fazla yasada değişiklik yapsa da kısaca “dezenformasyon yasası” olarak anılıyor.AKP ile MHP’nin hazırlayıp Meclis’e getirdiği kanun...

Amacı “yalan haberle mücadele” diye tanıtıldı. Birden fazla yasada değişiklik yapsa da kısaca “dezenformasyon yasası” olarak anılıyor.

AKP ile MHP’nin hazırlayıp Meclis’e getirdiği kanun teklifi, bu hafta genel kurulda görüşülecek. Bu metin şekil olarak bir kanun teklifi evet ama içerdiği öyle bir hüküm var ki, adeta “ferman” gibi.

29. madde, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” başlıklı yeni bir suç kuruyor. Maddenin içeriği ve kaleme alınış biçimi, yüksek düzeyde belirsizlik ve keyfilik içeriyor:

“Halk arasında, endişe, korku veya panik yaratma saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bilgiyi kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimsenin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması.”

Haberciliğin özü, zaten halkı ilgilendiren güncel ve doğru bilgiye dayanır. Dolayısıyla gazeteci (başına hiçbir sıfatı özellikle koymadım: Gazeteci) zaten “yanıltıcı bilgi”nin bile isteye yayılmasını istemez.

Bu madde hakkında iki temel sorunun cevaplanması...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ek bütçede 200 milyar bilmecesi 01 Temmuz 2022 | 99 Okunma Adalet bu dünyada lazım 29 Haziran 2022 | 83 Okunma Ankara stadyum ihalesinin hesabı nasıl yapıldı? 27 Haziran 2022 | 259 Okunma Enflasyonla mücadelede kararlılarmış! 24 Haziran 2022 | 110 Okunma Ek bütçe yeni vergi demek 22 Haziran 2022 | 155 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar