Dağıtım şirketine gizli kararnameli destek

Bugün önemli bir belgeden söz edeceğim. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle devreden çıkan Bakanlar Kurulu’nun son zamanlarında alınmış bir karar bu. 24 Haziran seçimlerinden kısa süre...

Bugün önemli bir belgeden söz edeceğim. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle devreden çıkan Bakanlar Kurulu’nun son zamanlarında alınmış bir karar bu.
24 Haziran seçimlerinden kısa süre önce, 30 Mayıs 2018 tarihli bir kararname. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürülüğü’nden de bazı bakanlık ve kurumlara gönderilmiş.
Fakat Resmi Gazete’de yayımlanmamış. Normalde, milli güvenlikle devlet sırrıyla ilgili bir takım kararların Resmi Gazete’de yayımlanmadığını biliriz. Ama “tarımsal destekleme” görünümü altında bir özel sektör şirketine mali kaynak sağlayan bir karar neden yayımlanmaz acaba?
Aslında yedi maddelik kararnamenin içeriği, sorunun cevabını kendiliğinden veriyor.
Konu: Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilere 5 yıl boyunca tarımsal amaçlı sulamada kullanacak elektrik tüketim bedeli üzerinden destekleme.
Gizli Bakanlar Kurulu kararnamesinde art arda sıralanan bu iller, hangi elektrik dağıtım şirketinin görev ve yetki alanında peki?
Cevap: Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Kısa adıyla DEDAŞ. DEDAŞ’IN NE AYRICALIĞI VAR?
Bilmeyene anımsatalım: DEDAŞ, Türk Telekom satışında da öncü bir rol oynayan ve 2015’e dek Kuveyt Türk yönetiminde de yer alan işadamı Abdullah Tivnikli’nin söz ve pay sahibi olduğu bir şirket. (Hayli karmaşık bir ortaklık yapısı var, girmeyeceğiz.)
(2013’de dört bakanın katıldığı bir törenle devredilen DEDAŞ’ın devrinde kullanılan finansmanın (Kuveyt Türk’ün de payı sebebiyle) da o dönem bankacılık mevzuatı açısından epey tartışma yarattığını anımsatalım. )
DEDAŞ’ın kapsadığı dağıtım bölgesinin temel sorunu, kayıp kaçak oranının uzun yıllardan beri çok yüksek oluşu.
Dönelim kararnameye: Seçimden önce hazırlanıp yayımlanmayan bu karar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Müessif protesto’ değil linç girişimi 22 Nisan 2019 | 739 Okunma Ne hamaset ne rövanşizm 19 Nisan 2019 | 483 Okunma Ankara Büyükşehir’in şirketleri 17 Nisan 2019 | 1.950 Okunma IMF konsültasyona gelecek mi? 15 Nisan 2019 | 569 Okunma Bitmeyen hukuksuzluk 12 Nisan 2019 | 881 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar