Bireysel başvuru tazminatında rekor

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı Anayasa’ya 2010 referandumuyla girdi, iki yıl sonra da hayata geçirildi. Amaç, AİHM’deki ihlal başvurularını azaltmaya yönelikti ama bu defa “içerideki”...

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı Anayasa’ya 2010 referandumuyla girdi, iki yıl sonra da hayata geçirildi. Amaç, AİHM’deki ihlal başvurularını azaltmaya yönelikti ama bu defa “içerideki” başvurularda olağanüstü artışların önüne geçilemiyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın, birkaç gün önce AB ve Avrupa Konseyi işbirliğiyle yürütülen bir uluslararası hukuk etkinliğinde yaptığı konuşma, büyüyen bu soruna işaret ediyordu.

Arslan, “felç edici” olarak nitelediği, 110 bine yaklaştığını söylediği bireysel başvuru sayısını “kontrol etmenin, yönetmenin çok zor olduğunu” belirtti. Arslan’ın aktardığı bilgiye göre bu sayının yaklaşık yarısı, “makul sürede yargılanma hakkına ilişkin şikayetler”den oluşuyor.

BEŞ AYDA 255 MİLYON TL TAZMİNAT

Yönettiği devletin, hukuk devleti vasfını dert eden bir siyasal iktidar olmadıkça, ne Arslan’ın yakındığı bireysel başvurudaki artış ne de diğer sorunların çözümlenmesi mümkün. Bu kadarını biliyoruz.

Ancak merak edip bütçe verilerine baktığımda bireysel başvurulardaki bu “felç edici” artışın, tazminat...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ek bütçede 200 milyar bilmecesi 01 Temmuz 2022 | 99 Okunma Adalet bu dünyada lazım 29 Haziran 2022 | 83 Okunma Ankara stadyum ihalesinin hesabı nasıl yapıldı? 27 Haziran 2022 | 259 Okunma Enflasyonla mücadelede kararlılarmış! 24 Haziran 2022 | 110 Okunma Ek bütçe yeni vergi demek 22 Haziran 2022 | 155 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar