Babacan’ın ‘sınamalar’ı

Ali Babacan’ın  istifası ile -parti demeden- yeni parti hazırlığını duyurduğu açıklamasında az kullanılan bir sözcük dikkatimi çekti:

“Sınama.”
Son yıllarda partisi ile “aklen ve kalben ayrışma yaşadığını” vurguladıktan sonra “aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı” diyor. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, “sınama işi, deneme, tecrübe” denilse de metindeki “sınama” -yakın zamana dek “meydan okuma” olarak tercüme edilen- İngilizce “challenge” sözcüğünün karşılığı olarak düşünülmüş gibi görünüyor.
Yıllar boyu uluslararası ilişkilerde ve özellikle küresel sermayenin bir oyuncu olarak yer aldığı sahalarda sayısız haberi izlerken; gerek konuşma gerekse metinlerde sık rastladık “challenge” sözcüğüne.
AB, IMF, Dünya Bankası raporlarında, toplantı ve ikili temaslardan aşina olduğumuz bu kelimenin tam karşılığı bir türlü bulunamadı. Dilimize “meydan okuma”  diye tercümesinin yetersiz kaldığı da konuşulurdu. Belki bu nedenle son dönem bazı haberlerde “sınama” kelimesine rastlıyoruz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan da kullandı.) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“40 katır-40 satır’’a mahkum değiliz 30 Mart 2020 | 258 Okunma Kasap et derdinde 27 Mart 2020 | 288 Okunma İnşaatta ölü taklidi 25 Mart 2020 | 349 Okunma Daha geç olmadan 23 Mart 2020 | 425 Okunma ‘Kalkan’, garantiden vazgeçmekle olur 20 Mart 2020 | 310 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar