AKM Millet Bahçesi'nde neler oluyor?

İhalesi altı ay önce yapılan Ankara AKM Millet Bahçesi projesinde hepimizi ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor.En önemli soruyla başlayalım: TOKİ’nin “davet” usulüyle Yapı ve Yapı İnşaat’a...

İhalesi altı ay önce yapılan Ankara AKM Millet Bahçesi projesinde hepimizi ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor.

En önemli soruyla başlayalım: TOKİ’nin “davet” usulüyle Yapı ve Yapı İnşaat’a 398.5 milyon TL gibi astronomik bir bedele ihale ettiği proje, Cumhuriyet’in tarihi ve kültürel mirasını içeren  tescilli yapıları yutacak mı?

Değerli okurlar, bu konu tahmin ettiğinizden önemli. Büyük bir rant aktarım projesi olduğu ihale bedelinden anlaşılabilen AKM Ankara Millet Bahçesi inşaatı, Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu hipodrom alanında başladı.

Ankara’nın bütün çehresini değiştirecek ve şehrin dokusu ile toplumsal hayatında köklü değişikler yapabilecek bir ölçekte.

Sadece birinci etabın yüzölçümü 702 bin metrekare. Bu alanın 80 bin metrekaresini ise betonarme alan oluşturuyormuş. Ankara Millet Bahçesi’nin konumu, iddialı lüks konut projesi Merkez Ankara’nın karşısında (Pasifik İnşaat’ın eski EGO garajı arazisine yaptığı Merkez Ankara bittiğinde Millet Bahçesi’ne üst geçitle bağlanacakmış).

Diğer millet bahçelerinin ihaleleri açık usülle yapılırken, AKM Millet Bahçesi’nin ilansız pazarlık usulüyle (21/b) yapılan ihalesinin Yapı ve Yapı şirketinde kaldığını bu köşeden duyurmuştuk.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TCDD’ye mi borç veriyoruz, ölüme mi 20 Eylül 2019 | 213 Okunma Zırhlı araca amade bütçe 18 Eylül 2019 | 715 Okunma Başkent mimarisi yok edilirken 16 Eylül 2019 | 216 Okunma AKM Millet Bahçesi'nde neler oluyor? 13 Eylül 2019 | 398 Okunma Şirket sorumsuzluğu 11 Eylül 2019 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar