Akkuyu: Şeffaflık güvenlik için önemli

Akkuyu Nükler Güç Santrali’nde (NGS) Türk şirketi IC İçtaş’ın, projenin sahibi Rusya’nın kurduğu şirketçe, fesih yoluyla devredışı bırakılması üzerine başlayan...

Akkuyu Nükler Güç Santrali’nde (NGS) Türk şirketi IC İçtaş’ın, projenin sahibi Rusya’nın kurduğu şirketçe, fesih yoluyla devredışı bırakılması üzerine başlayan tartışma farklı halkalarda genişliyor.

İçeriği itibarıyla kapitülasyon benzeri hükümler içeren 2010 tarihli milletlararası anlaşmaya dayalı Akkuyu NGS, yeniden hukuk, finansman ve güvenlik açılarından tartışılıyor.

Tartışmanın harareti, 5 Ağustos’taki Putin ile Erdoğan randevusu dolayısıyla yükseliyor. Alacağı tutum merak edilen özelde Enerji Bakanlığı, genelde iktidar ise günlerdir sessizliğini koruyor. Bu sessizlik, Titan2-IC İçtaş sözleşmesinin feshine (yani Türk şirketinin devredışı bırakılmasına) önceden “yol verildiği”, dahası en üst düzeyde (Cumhurbaşkanı Erdoğan kastediliyor) bilindiği şeklinde yorumlanıyor.

Buna dayanak olarak da sözleşmenin feshine gerekçe olarak gösterilen; finansal sebepler, iş güvenliği, kalite standartları gibi konulardaki sorun ve yakınmaların öteden beri iletilmiş olduğu gösteriliyor. Ancak Rus tarafının bu ciddi sorunların çözümü konusunda eden bu kadar uzun süre beklendiği de cevapsız bir soru.

FİNANSMAN TAM OLARAK NE...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soylu’nun şirketi Türkiye Sigorta acentesi oldu 15 Ağustos 2022 | 571 Okunma Doğa talanına kalkınma yalanı 12 Ağustos 2022 | 286 Okunma Sınav yolsuzluğu 05 Ağustos 2022 | 208 Okunma Akkuyu: Şeffaflık güvenlik için önemli 03 Ağustos 2022 | 184 Okunma Ankapark: Eğlenceli olmayan yolsuzluklar silsilesi 01 Ağustos 2022 | 262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar