Aile hekimi mi Şehir Hastanesi finansörü mü?

Aile hekimleri sıkıntılı. Sadece sıkıntılı değil tepkili de. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmelik, aile hekimlerini hekimlikle doğrudan ilgili olmayan ağır yükümlülükler altına...

Aile hekimleri sıkıntılı. Sadece sıkıntılı değil tepkili de. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmelik, aile hekimlerini hekimlikle doğrudan ilgili olmayan ağır yükümlülükler altına sokarken, 40 maddelik bir de ihtar listesiyle tehdit ve kuşatma altına alıyor.

“Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne baktım. 45 sayfalık yönetmelik; ayrıntılı hesap-kitap, karmaşık formül maddeleriyle dolu. Kesintiler, oranlar, puan cetvelleri, endeksler vd.… Aile hekiminin hak edeceği ödeme tutarları, ondan yapması istenen çeşit çeşit işlere bakılarak, muhtelif formüllere göre  hesaplanacak.

Yönetmeliği incelerken, sormadan edemedim: Bir aile hekiminin kafası sabah akşam bütün bunlarla dolacaksa, asıl işi olan kapısına gelen hastalarla nasıl sağlıklı bir bağ kurup nasıl hastaların sadece sağlıklarını gözeterek tedavi edecek?

MUHASEBECİ Mİ HEKİM Mİ?

Yönetmeliğe birkaç dakika göz atarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Yer yer hekimlerin muhasebecilik bilgisine sahip olması gerektiğini düşündürtüyor. O derece.

Dahası aynı yönetmelik, meğer hastayı şehir hastanelerine yönlendirme görevi de veriyormuş aile...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İliç’teki siyanür sızıntısının adı yok 26 Eylül 2022 | 125 Okunma Kanser hastanesi için simülasyon 23 Eylül 2022 | 124 Okunma İstanbul Havalimanı artık iki ortaklı 21 Eylül 2022 | 459 Okunma Borsa İstanbul nereye bakıyor? 19 Eylül 2022 | 459 Okunma “En büyük konut projesi” 16 Eylül 2022 | 730 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar