Adil yargılama beklerken geçen hayatlar

Benzer şaşkınlığı Cumhuriyet davasında yaşamıştık. Şafakta polis baskınıyla gözaltına alınıp sonrasında tutuklanan eski Cumhuriyet’in mensuplarının soruşturmasını...

Benzer şaşkınlığı Cumhuriyet davasında yaşamıştık. Şafakta polis baskınıyla gözaltına alınıp sonrasında tutuklanan eski Cumhuriyet’in mensuplarının soruşturmasını başlatan savcının, bir başka FETÖ soruşturmasında sanık olarak yargılandığı ortaya çıktığında.
Oda TV’de Barış Pehlivan imzasıyla yayımlanan haber büyük ses getirmiş, hükümette bakanlar düzeyinde de doğrulanmıştı.
Normal bir hukuk devletinde adil yargılanma hakkının ihlali anlamına gelmesi gereken bu gelişme, ne ömürden ömür ve sağlık çalacak olan uzun tutukluluk kararlarına ne de ağır hapis cezalarına engel oldu.
Dava ilerledikçe bu davanın bir susturma operasyonu olduğu daha iyi ortaya çıktı.
“Ayrı bir konu, özel hukuk davası” denilmesine karşın, aradaki bağın bizzat dönemin bakanınca (Numan Kurtulmuş) kurulduğu Cumhuriyet Vakfı davası, iddianameden başlayarak ceza yargılamasının her aşamasında dayanak oluşturdu. Delil diye sunulan iddiaların somut gerçekliklerle defalarca çürütülmesine, “ihbar”ın rolünün ortaya çıkarılmasına rağmen üstelik.
Bugüne gelirsek.
Gözaltı kararını veren savcının FETÖ sanığı olduğu Cumhuriyet davasında, dosyası Yargıtay aşamasında bulunan arkadaşlarımız dışındakiler istinaf mahkemesin onamasıyla her an yeniden cezaevine konulmayı bekliyor. ★★★ Hizaya girmeyi reddeden, gazetecilikte Cumhuriyet değerlerinde ısrarlı bağımsız medyaya yönelik kuşatma bitmiyor.
2.5 yıl sonra bu kez hukuksuz Sözcü davasında -nitelik ve içeriği farklı- bir “savcı” skandalı daha öğreniyoruz. Üstelik bu kez devam eden bir yargılama da değil.
2 gün önceki Cumhuriyet’in Seyhan Avşar imzalı manşet haberi, Sözcü Gazetesi hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcının, bundan 17 yıl önce “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” dosyasında şüphelilerden çıkar sağladığı iddiasıyla yargılanıp mahkum olduğunu, cezanın Yargıtay’ca onandığını haber veriyordu.
Hükmün kesinleşmesine karşın savcı terfi ede...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zorla deli gömleği 25 Mart 2019 | 531 Okunma Rabia Naz nasıl öldü? 22 Mart 2019 | 514 Okunma Ekonomi konuşulmasın diye 20 Mart 2019 | 676 Okunma Ankara’ya ‘pazarlık’lı Millet Bahçesi 18 Mart 2019 | 5.195 Okunma Türkiye’ye rüşvet uyarısı 15 Mart 2019 | 346 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar