75 milyar dolarlık bir Varlık Fonu öyküsü

Türkiye Varlık Fonu A.Ş.’nin kuruluşu üzerinden üç yıl geçti. Koca koca kamu bankaları Ziraat, Halk, Borsa İstanbul, THY (kamu payı), ÇAYKUR, BOTAŞ, Milli Piyango hepsi TVF’nin malı oldu. Yine de memleket...

Türkiye Varlık Fonu A.Ş.’nin kuruluşu üzerinden üç yıl geçti. Koca koca kamu bankaları Ziraat, Halk, Borsa İstanbul, THY (kamu payı), ÇAYKUR, BOTAŞ, Milli Piyango hepsi TVF’nin malı oldu. Yine de memleket ekonomisi adına ciddi bir “varlık” gösteremedi.
İlk yönetim “beklentileri karşılamadı” gerekçesiyle görevden alındı.
Cumhurbaşkanı TVF A.Ş.’nin başına “patron” olarak kendini yardımcı olarak da damadı Berat Albayrak’ı getirdi.

★★★

Şimdi TVF bünyesindeki Milli Piyango’nun işletme hakkı 10 yıllığına Demirören-Sisal ortaklığına devredileceği konuşuluyor. Daha doğrusu hizmet alım sözleşmesinin yakında onaylanacağı.
Aslında bu devir, medyayı saraya bağlama operasyonların tamamlayıcı bir yeni halkası. Doğan Medya Grubu’nun Demirören’e Cumhurbaşkanı talimatıyla Ziraat Bankası kredisi kullanılarak devredildiğini anımsayalım.

★★★

Kamu sermayeli banka ve kuruluşların ibretlik manzarasına bakarken, ulaştığım bir bilgi Varlık Fonu’nun varlık gösteremeyişine biraz ışık tutuyor.

YÜZDE 3 FAİZLE 75 MİLYAR DOLAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir egemenlik mekanı olarak Saray 19 Ağustos 2019 | 397 Okunma Danıştay’dan SİT talanına yeni karar 16 Ağustos 2019 | 233 Okunma Havalimanı metrolarında neler oluyor 14 Ağustos 2019 | 354 Okunma 75 milyar dolarlık bir Varlık Fonu öyküsü 12 Ağustos 2019 | 484 Okunma McCluskey’nin yıllık maaşı 3.5 milyon dolar 09 Ağustos 2019 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar