ÇOK OKUNAN YAZARLAR

BDDK’dan bankalara “Her şeyi bize sorun”

Kısa adı FİKKO olarak yerleşmeye başlayan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ikinci toplantısını yaptı .

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
07 Aralık 2018 | 418

Kısa adı FİKKO olarak yerleşmeye başlayan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ikinci toplantısını yaptı.
FİKKO’yu kuran yasa teklifinin daha yeni yazıldığı, henüz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri sürerken adeta kurulmuş gibi toplantılar açıklama yapılmasına bizzat komisyon üyesi vekillerden itiraz geldi.  Komisyonda sıcak tartışmalar çıktı. Ama kim dinler…
Hukuk aleminde henüz varlığı kesinleşmemiş FİKKO için yapılan açıklamada “para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceği” belirtiliyor.
Yine FİKKO’ya başkanlık eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir tweet atarak şöyle dedi:
“Küresel finansal piyasalardaki gelişmelere karşı hazırlıklarımızı, yaşadığımız dalgalanmaların bankacılık sistemi ve reel sektöre olan etkilerine karşı adımlarımızı detaylı olarak ele aldık.”
Burada kısalttım. Ama bütün bu mesajların tamamına baktığınızda sanıyorsunuz ki, ekonomiye dair olumsuz her ne oluyorsa dışardan geliyor. “İçeriden” kimsenin kusuru yok, kriz mriz de yok.
Peki her kötülüğün ve olumsuzluğun kaynağı dışarıda ise neden Bankcılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara “Her şeyi bana sorun. İzin alın, öyle adım atın” anlamına gelen bir yazı gönderiyor. KÂR DAĞITIRKEN PRİM VERİRKEN BDDK’nın 14 Kasım tarihli yazısı “kâr dağıtımı” konulu.
Bankalara, kâr dağıtımına dair  özel yönetmeliği hatırlatıyor. Yasal sınırlamalar dışında bir de BDDK’nın sınırlama getirebileceğinin altı çiziliyor. Sonra da bankaların özkaynak büyüklük ve kalitesinin öneminden söz ediliyor (Bundan sonra okuyacaklarınızı kısaltıp basitleştiriyorum.) Ve bankalara bir dizi talimat  ve tavsiyede bulunuluyor. Deniyor ki:
-Dönem net kârı ile geçmiş yıllar kârlarının mümkün olduğunca bankaların bünyesinde tutulması önemlidir. Çünkü piyasada gerçekçi olmayan fiyatlar, döviz piyasalarında spekülatif ve ekonomik gerçekli...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER