ÇOK OKUNAN YAZARLAR

AİHM kararı bağlamazsa

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönünde karar verdi .

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
21 Kasım 2018 | 651

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönünde karar verdi. Yüksek mahkeme, kararını tutukluluğun hukuksal değil siyasal nedenlere dayandığı gerekçesiyle açıkladı. Demirtaş’ın, seçilmiş bir siyasetçi ve cumhurbaşkanı adayı kimlikleriyle 16 Nisan 2017 Anayasa referandumu ve 24 Haziran cumhurbaşkanı seçim kampanyaları döneminde tutuklu kalması “çoğulculuğu ve özgür siyasi tartışma ortamının boğulması” olarak nitelendi.

AİHM’in hak ihlali tespiti yapan 70 sayfa üzerindeki gerekçeli kararının, mahkemece, internet sitesinde aynı gün yayımlandığını not düşelim. Bu işlem, taraflara hemen öğrenme ve bilgilenme olanağı sağlayarak, eski dönemlerde söylenen “Hele bir gerekçeli karar elimize ulaşsın öyle geniş değerlendirme yapalım” ifadesinin geçerliliğini zayıflatıyor.

İLGİNÇ RASTLANTI

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER