ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Muhalefet yerel seçimde neye güveniyor?

24 Haziran seçim günü ve gecesini hatırlıyor musunuz? Yoksa üstünden dört ay değil de on dört yıl geçmiş kadar uzak, gölgeli bir hatıraya mı dönüştü çoktan? Özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin hafızasını merak ediyorum .

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
22 Ekim 2018 | 12.9 K

24 Haziran seçim günü ve gecesini hatırlıyor musunuz?
Yoksa üstünden dört ay değil de on dört yıl geçmiş kadar uzak, gölgeli bir hatıraya mı dönüştü çoktan?
Özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin hafızasını merak ediyorum.
Zira bugünlerde Mart 2019’daki yerel seçimler için öyle bir heyecan fırtınası estiriliyor ki, sanırsınız her sorun çözülmüş, tek kimin nereye aday olacağı kalmıştır.
Öyle ya, 24 Haziran seçimlerinde hukuk kuralları tıkır tıkır işlemiş, yıldırmaya dönük şiddet olayları çıkmamış, CHP’nin seçim gecesine dair hazırlıkları kimseyi hayal kırıklığına uğratmamış ve sonuçlarda zerre şaibe yaşanmamıştır.
Ortada konunun uzmanı kişilerce hazırlanmış ve vahim uyarılarla dolu bir analiz raporu durmuyormuş gibi sergilenen rahatlık ilginç değil mi?
Oysa Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) kesin seçim sonuçlarının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verileri üzerinden önemli bir analiz çalışması yaptı. Raporu birkaç hafta önce kamuoyu ile paylaştı. İçinde her dürüst yurttaşı isyan ettirecek veriler vardı.
GARİP BİR KAYITSIZLIK HALİ
BMO, adı üzerinde bu alanda öğrenim görmüş ve çalışan yetkin isimlerden oluşuyor. BMO Çalışma Grubu bir yazılım geliştirdi. Sandık verileri üzerinde temel istatistik tekniklerini uyguladı. Olası tutarsızlıkları belirledi. Ardından sandık sonuç tutanakları ve sayım döküm cetvelleriyle karşılaştırdı. Böylece bir önceki adımda rastladığı tutarsızlıkları kontrol etti.
BMO’nun raporundaki bulgulardan bir özet:
2000 sandıkta hata olasılığı belirlendi.
Hatalı sandıkların en büyük bölümünü oy sayıları kaydırılarak yanlış girilenler oluşturdu. Aynı sandığa ait farklı sonuç tutanakları bulundu.
2000 sandıkta 70 bin seçmene karşılık gelen 250 sandıkta tutarsızlık ve yanlışlar saptandı.
Bu yanlışlar sonunda yaklaşık 14 bin yurttaşın oyu tercih ettiği siyasi...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER