ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bütçe notları

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
20 Haziran 2018 | 291

Belki anımsarsınız. Eski Merkez Bankası Başkanı, bugünün İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz ile Maliye Bakanı Naci Ağbal arasında yakın zamanda bir “danışman bütçesi” polemiği yaşandı. Yılmaz’ın “Maliye Bakanlığı’nın 30 milyar TL danışman bütçesi var” sözlerine Bakan Ağbal sert bir yanıt vermişti.
Nihayetinde Yılmaz muradını biraz daha açtığında, söz ettiği kalemin bütçe giderlerindeki “müşavir firma ve kişilere ödemeler” olduğu ortaya çıkmıştı.
2018 bütçesine ilişkin mayıs ayı bütçe harcama rakamlarını incelerken geldi aklıma bu tartışma.
Yılın ilk beş ayında, müşavirlere yapılan ödeme tutarı 7 milyar 149 milyon TL’ye ulaşmış.

***

Hafta sonu yapılacak seçim dolayısıyla, siyasi partilerin parlamento seçimlerinde yasa gereği yararlanması gereken “zamlı” Hazine yardımı da parti hesaplarına yansımış.
Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, mayıs ayında siyasi partilere yasa gereği “katlı” aktarılan tutar 547 milyon 523 bin TL olmuş.
2018 bütçe büyüklüğü belirlenince, Meclis’te grubu bulunan dört siyasi partiye yılın başında Hazine yardımı olarak 273 milyon 761 bin TL aktarılmıştı. Böylece 2018 yılı bütçesinden dört siyasi partiye aktarılan toplam Hazine yardımı tutarı 821.3 milyon TL’ye ulaştı. Yılın başında AKP’ye 139, CHP’ye 71.1, MHP’ye 33.4, HDP’ye 30.2 milyon TL aktarılmıştı.
Bu tablonun yeni kurulan bir siyasi parti olan İYİ Parti açısından adaletsizliğini not düşmezsek olmaz.

***

Seçim demişken, güncel veriler, 24 Haziran seçimleri için büyük bölümü Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) gerçekleştirilen seçim harcamaları konusunda da fikir veriyor.
Yılın ilk beş ayında, seçimlere yönelik yapılmış toplam harcama 12 milyon 635 bin TL’ye ulaşmış. Bu tutarın en yüksek kısmı geçen mayıs ayında 3.1 milyon TL olarak gerçekleşmiş.

***

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER