ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bütçe ulaştırma projelerine akıyor

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
17 Nisan 2018 | 95

Mart ayı bütçe sonuçları açıklandı. Böylece 2018 yılı bütçe uygulamasında üç aylık veriler de ortaya çıktı. Başta Karayolları olmak üzere, ulaştırma projeleriyle ilgili kamu ihalelerindeki yaygınlık, bütçe kaynakları ve harcamalarda kendisini göstermeye başladı.
Ocak-mart aylarını içeren üç aylık dönemde Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) yapılan sermaye transferleri ile Hazine yardımı tutarları dikkat çekmeyecek gibi değil.
Hele ki 2017 bütçe rakamlarında bu kalemler altında Karayolları’na aktarılmış bir kaynak görünmediği dikkate alınırsa bu tutarların büyüklüğü, kamu harcamalarını artırarak büyüme tercihindeki ısrarın altını çiziyor.
Ancak inşaat ve genel anlamda taahhüt sektörüyle yaratılmaya çalışılan büyüme illüzyonunun varacağı eşik belirsiz görünüyor.
2018 bütçesinde üç aylık toplam Hazine yardımı tutarı ise 28.7 milyar TL. Bu tutarın 1.5 milyar TL’lik kısmı KGM’ye aktarılmış. Aylara göre dağılımı şöyle:
Ocak: 515.3 milyon TL, Şubat: 429.3 milyon TL, Mart: 563 milyon TL.
 
Üç ayda 9 milyar
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre aynı dönemde KGM’ye yapılan sermaye transferi,
7.3 milyar TL gibi bir büyüklüğe ulaşmış. Karayolları’na bütçeden aylara göre yapılan sermaye transferi şöyle:
Ocak 2 milyar TL, şubat 2.8 milyar TL, mart 2.5 milyar TL.
Böylece yılın ilk üç ayında, KGM’ye sermaye transferi ile Hazine yardımlarını bir arada düşündüğümüzde 8.8 milyar TL’lik bir kaynak aktarıldığı ortaya çıkıyor.
2017 yılı bütçesinde KGM’ye Hazine yardımı aktarılmamış. Yine aynı yıl, sermaye tra...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER