ÇOK OKUNAN YAZARLAR

3. havalimanında şirket gelirleri

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
13 Mart 2018 | 336

3. havalimanında açılış süresi yaklaştıkça, haber trafiği de hızlandı. Güncel ve kritik mesele taşınma. İnşaat tamamlanıp yeni havalimanının operasyona hazır hale gelmesi için, faal durumdaki Atatürk Havalimanı’nın taşınması ciddi bir operasyon. Bu ölçekteki bir operasyonun dünya havacılık tarihinde benzerinin olmadığı vurgulanıyor. Peki, tamam.
Ama gurur vesileleri ve başarı hikâyeleri anlatılırken, toplum çıkarları açısından gerçeklerin üzerinin örtülmemesi gerekiyor.
Bu girişi niye yaptım?
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu’nun dün Hürriyet’te Vahap Munyar imzasıyla yayımlanan röportajı nedeniyle.
“Devlet bir çukurdan 35.2 milyar euro alacak, dünya ‘Vay be’ diyecek” başlıklı söyleşide, şu ifade Samsunlu’ya atfen:
“Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu, inşaat 10.2 milyar Avro harcayacak. Havalimanını işletme süresince, devlete toplam 25 milyar Avro kira ödeyecek. Yani devlet bir çukurdan 3.52 milyar Avro almış olacak.”
( Not: İGA A.Ş, yukarıdaki beş şirketin kurduğu ortak şirketin adı)
Bu yaklaşımda iki ciddi sorun mevcut:
1. Su havzaları, ormanlar ve kuş göç yolu coğrafyası “bir çukur” diye tarif edilince, doğal alan değersizleştiriliyor. Diğer yandan binlerce ağaç kesilmemiş, doğa yıkımı yapılmamış gibi yapılıyor. 2. İGA A.Ş’nin, 35.
2 milyar Avro olarak hesaplanan yatırım ve kira bedelini devlet ve millet aşkına karşılıksız verdiği izlenimi yayılıyor.
Malum, 3. havalimanı yap-...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER