ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ve Maliye Bakanı açıkladı: Garanti tutarları 2018 bütçesinde

Dört yıla yakın bir zamandır, bu köşede belli aralıklarla işlenen temel konu başlığımız: Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin, toplumun ekonomik refahını etkileyen kamu kaynaklarına çıkardığı fatura .

Çiğdem Toker
Çiğdem Toker Sözcü Gazetesi
13 Ekim 2017 | 221

Dört yıla yakın bir zamandır, bu köşede belli aralıklarla işlenen temel konu başlığımız: Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinin, toplumun ekonomik refahını etkileyen kamu kaynaklarına çıkardığı fatura.
3. köprü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, 3. havalimanı, temeli atılan Çanakkale Köprüsü.
AKP’nin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yaptırdığı Hazine garantili bu projelere dair sözleşmelerin halktan gizlendiğini, şirketlere döviz üzerinden verdiği trafik garantilerinin getireceği yükün, garantilerin bütçede gösterilmediğini sıklıkla ele aldık.
Yanı sıra, Yap-Kirala-Devret (YKD) modeliyle yaptırılan Şehir Hastaneleri.
Devlet ve üniversite hastaneleri borç içindeyken, Hazine arazisi üzerinde özel sektöre yaptırılan 30’un üzerindeki yüksek teknolojili, “beş yıldızlı otel konforlu”, devasa hastanelere Sağlık Bakanlığı’nın kiracı olduğu şehir hastanelerini de öyle. (Sadece Bilkent Şehir Hastanesi’ne 25 yılda ödenecek kira 23.4 milyar TL.
Her iki grup da yani YİD ve YKD modelleri, (artık verimsizliği anlaşıldığı için doğduğu topraklarda terk edilmeye başlayan) Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) politikasının unsurları.

*** Sözü KÖİ projelerine dair önemli gelişmeye getireceğim.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün Torba Kanun’un görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıkladı: KÖİ projelerinde Hazine’ce verilen garantilerden kaynaklanan ödeme tutarları, 2018 yılı bütçe tasarısında gösterilecek. Ağbal, bu haberi KÖİ projeleri yapan firmalara sağlanacak vergi muafiyetine yöneltilen eleştiriler sırasında verdi. Bakan Ağbal, 17 Ekim’e dek Meclis’e sunulması gereken 2018 bütçe tasarısının yanı sıra, bir de Kalkınma Bakanlığı ile birlikte -3-4 ay önce başlatılan- orta...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER