Cevher İlhan
Cevher İlhan Yeni Asya

OHAL oldu bittisi…

07 Ocak 2017 | 1.1 K

15 Temmuz “darbe girişimi”nin ardından ilân edilen OHAL’ın âcilen Melis’in önüne getirilerek ikinci kez üç ay uzatılması, bu paravanda güdülen siyasi hesâpları ve projeleri sözkonusu ediyor.
Öncelikle, 2 Ocak’taki son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından OHAL’ın uzatılmasına ilişkin bir soruya, hükümet sözcüsünün, “OHAL lâf olsun diye çıkarılmış bir karar değildir; bugünkü Bakanlar Kuruluna gelmedi. Belki önümüzdeki hafta gelebilir, bu hafta gelmedi” açıklamasından bir gün, Başbakan’ın OHAL kararının Meclis’e sunulmasıyla ilgili “Bu hafta” ifâdesinden birkaç saat sonra 3 Ocak günü AA’nın 15.27’de geçtiği haberde “kararın Bakanlar Kurulu tarafından bugün alındı” denilmesi, bu fevkalâde önemli kararın da görüşülmeden “kağıt üzerinde alındığı”nı gösterdi.

Üzerinden beş buçuk ay geçmesine rağmen, daha iki hafta süresi varken, kamuoyunda konuşulmadan, tartışılmadan Meclis’ten, iktidar partisi milletvekillerinden ve hatta bakanlardan ve hükümet sözcüsünden gizli tutulan “Başbakanlık tezkeresi”nin aynı gün apar topar Meclis’in gündemine sokuşturulup geçirilmesi, OHAL’ın uzatılması oldu bittisini ele veriyor.

“DARBEYLE MÜCADELE” GEREKÇESİ

OHAL için ileri sürülen “gerekçeler”in başında “darbe girişimiyle mücadele” gösteriliyor. Bu “gerekçe”yle 5.5 ayı aşan sürede aylık OHAL döneminde çıkarılan kanun hükmündeki kararnâmelerle (KHK), Millî Eğitimden Emniyete, yargıdan Diyanet’e kamuda 83 binden fazla 45 kamu çalışanının görevinden ihraç edilmiş. Soruşturmalarda toplam 104 bin vatandaş hakkında işlem yapılıp 42 bine yakınının tutuklanarak cezâevlerine konulmuş.

Devamını Oku