Cevher İlhan
Cevher İlhan Yeni Asya

Türkiye, “fiilî savaş hali”nden çıkmalı

29 Aralık 2016 | 123

100 günü aşan ve El Bab kapısında duran Fırat Kalkanı Harekâtı’nın şehit sayısı 40’a dayanırken operasyonun akıbetine dair endişeler artıyor.
Öncelikle, Silâhlı Kuvvetlerin IŞİD işgalindeki El Bab’ı kuzey ve batıdan kuşatıp tutmasına karşı lojistik – ikmal yollarının bir türlü kesilemediği, iç savaş öncesi nüfusu 280 binden 80-100 bine düşen şehre güney ve doğudan silâh ve militan yığınağı yapıldığı, dört bin militanın, 700-800 canlı bombanın bombalı intihar saldırılarıyla kendini patlatmaya hazır beklediği belirtiliyor.

Askerî uzmanlar, El Bab tam çembere alınsa da, hendeklerle, tünellerle, tuzaklanmış bombalarla, yüzlerce kiloluk patlayıcı yüklü araçlarla tam bir cephânelik haline getirilen kentte canlı bombaların ve sokak savaşlarının Mehmetçiğe yeni büyük kayıplar verdireceğini kaydediyorlar.

Diğer yandan kurduğu barikatlarla şehirden sivillerin çıkmasını engelleyen IŞİD’in, birçok noktaya, her taşın altına tuzaklı patlayıcılar yerleştirdiği; her biri en az on kişiyi öldürebilecek ve imhası bazan on iki saat alan “taş bombalar” başta olmak üzere iki bin beş yüze yakın bomba tuzakladığı bilgisi veriliyor.

MUAMMA DEVAM EDİYOR

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER