PYD, Güney Kıbrıs'ta temsilcilik açma yolunda…

Habertürk Gazetesi Yazarı Çetiner Çetin'in bugünkü (19.01.2022)''PYD, Güney Kıbrıs'ta temsilcilik açma yolunda…'' başlıklı yazısı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) terör örgütü PKK seviciliğini iyi biliriz ancak bu sefer Rum yönetimi bir adım ileri giderek örgütün Suriye kolu PYD’ye Kıbrıs’ta temsilcilik kurduruyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu hamlesi tahrikkar ve Akdeniz’de barışa hizmet etmeyecektir… Rum Yönetimi’nin buna nasıl cesaret edebildiğini Atina’daki diplomatik kaynaklar üzerinden araştırdım. Konudan haberimin olmasını şaşkınlıkla karşıladılar, olayın gizlik içinde yürütüldüğünü savundular.

Görüştüğüm Yunanistanlı diplomatik kaynaklar, temsilcilik açılmasına yönelik girişimin; 1998’den bu yana PKK’nın Kıbrıs Rum Kesimindeki organizasyon ve faaliyetlerini yöneten, Yunan istihbaratı ile yakın ilişkileri olduğu bilinen Hristos Yakov, Eleni Theoharus, Kostis Evstathiu ve Yorgos Perdikis’in öncülüğünde başlatıldığını kaydettiler. Adı geçen şahısların örgütle bağları oldukça grift.

Bu dört Rum milliyetçisi öncülüğünde, 12 Ocak tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İçişleri Bakanlığı'na PYD temsilciliğinin açılması için başvuru yapılmış, gerekli izinler 24 saat geçmeden onaylanmış. Bu da Atina ve Rum Kesimi güvenlik bürokrasisinin temsilcilik girişimden önceden haberdar olduğunu düşündürüyor. Bir kilise derneği bile açmaya kalksanız güvenlik bariyeri ve araştırması sürecinden geçersiniz. Ancak görünen o ki PYD/PKK Kıbrıs Rum Kesimi için bir tehdit oluşturmuyor, başvuruları bir gün sonra onaylanıyor.

Temsilcilik görevine 2009’dan bu yana Rum Kesimi'nde yaşayan ve örgütün illegal ilişkilerini yöneten Çerkez Korkmaz getiriliyor. 2013’te resmen oturum izni alan Korkmaz Theofilos Kürdistan Kültür Merkezi'nde örgüt adına faaliyetler yürütüyordu.

Temsilcilik ilk toplantısını geçtiğimiz hafta yapıyor. Bu toplantıda konuşma yapan Çerkez Korkmaz, 1994'te öldürülen, Kıbrıs Rum Kesimi ile PKK arasında kurulan sözde "dayanışma komitesi"nin başkanı ve Rum Enformasyon Dairesi görevlisi istihbaratçı Theofilos Georgiadis'e övgüler yağdırıyor. Kendilerine verdiği ilhamdan bahsediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gitse gidemiyorlar, kalsalar?... 11 Mayıs 2022 | 306 Okunma Suudi Arabistan'la normalleşmenin anatomisi 02 Mayıs 2022 | 407 Okunma Rusya'nın sonraki ne? 27 Nisan 2022 | 265 Okunma Savaş şimdilik biterken... 04 Nisan 2022 | 945 Okunma Savaş çığırından çıkmadan çözüm mümkün mü? 23 Mart 2022 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar