PKK'nın Ermenistan açılımı

Üç milyon nüfuslu Ermenistan nasıl oluyor da fütursuzca askerî açıdan kendisinden daha güçlü olan Azerbaycan'a bu kadar rahat saldırıyor? Bu soru herkesin aklında. Ermenistan'ın 27 Eylül Pazar günü Azerbaycan sınır köylerine yaptığı saldırı Kafkas...

Üç milyon nüfuslu Ermenistan nasıl oluyor da fütursuzca askerî açıdan kendisinden daha güçlü olan Azerbaycan’a bu kadar rahat saldırıyor?

Bu soru herkesin aklında.

Ermenistan’ın 27 Eylül Pazar günü Azerbaycan sınır köylerine yaptığı saldırı Kafkas 2020 tatbikatının hemen ertesi günü gerçekleşti. Tatbikata 80 bin civarında Rus askeri ile Belarus'un yanı sıra Çin, İran, Pakistan, Ermenistan ve Myanmar'dan yaklaşık 1000 asker katıldı.

Bu tablo aynı zamanda dünyadaki siyasi eksen kadar askeri eksendeki kutuplaşmayı da gösterdi.

4 Eylül tarihinde bu köşede Türkiye’nin dört bir tarafının nasıl çevrelendiğini kaleme almış, bu kamplaşmaları yazmıştım. PKK’nın Kandil’deki arşivini Erivan’a taşıdığını belirtmiştim.

Son dönemde Ermenistan-Azerbaycan hattında yaşanan ihtilaf sadece iki komşunun ihtilafı değildir.

Görmemiz gereken bir gerçek var. O da Azerbaycan toprağının yüzde 30’unu işgal eden Ermenistan’ın asıl hedefinin Türkiye olduğudur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya Karabağ'da neden ateşi kesemiyor? 19 Ekim 2020 | 48 Okunma Azerbaycan niye şimdi? 12 Ekim 2020 | 1.455 Okunma Rusya Karabağ'ın neresinde? 05 Ekim 2020 | 1.116 Okunma PKK'nın Ermenistan açılımı 28 Eylül 2020 | 1.585 Okunma ABD'nin PKK seviciliği nereye kadar? 21 Eylül 2020 | 891 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar