Kiev – Moskova hattında denge arayışı

Habertürk Gazetesi Yazarı Çetiner Çetin'in bugünkü (29.01.2022)'' Kiev – Moskova hattında denge arayışı'' başlıklı yazısı.

Türkiye, bölgesel ve uluslararası denklemde rol alabilmek için periferisinde yer alan ve bölgesel denklemde rol alan ülkelerle ilişkileri normalleştirme arayışında. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)ile ciddi bir yol alındı. Hali hazırda Cumhurbaşkanı Erdoğan şubat ayı itibari ile yoğun bir diplomasi trafiğinde olacak.

Erdoğan’ın Suudi Arabistan, BAE ve Ukrayna’yı ziyaret etmesi planlanıyor. Ankara’da Hariciye hummalı çalışmasını sürdürüyor. Zira zorlu geçmesi beklenen görüşmelerde Erdoğan, A planın yanında bir B planı da oluşturarak yol almaya çalışacak. Erdoğan ayrıca, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’u Ankara’da kabul edecek.

Ankara, BAE ile ilişkileri normale döndürmeyi başarırken Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır ile de bu hedefi gerçekleştirmeye yakın duruyor. Buna Ermenistan ile ilişkilerde tarihi bir atılım yapmaya ve Ukrayna krizinde daha büyük rol oynamaya dönük çabaları da eklediğimizde dış politikada baş döndürücü bir hızla değişim içine girildiğini söyleyebiliriz. Fakat çok ince elenip sık dokunması gereken bir süreç olacak. Zira Türkiye’nin bir daha türbülansa girme lüksü yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduğunu vurgulamak için şubat ayının ilk yarısında Ukrayna’yı ziyaret etme niyetinde olduğu biliniyor. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna Devlet Başkanlarının Ankara’da bir araya gelmeleri için davette bulundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail ile enerji açılımı 24 Mayıs 2022 | 78 Okunma Kırmızı çizgi - Kırmızı kart 21 Mayıs 2022 | 240 Okunma Gitse gidemiyorlar, kalsalar?... 11 Mayıs 2022 | 309 Okunma Suudi Arabistan'la normalleşmenin anatomisi 02 Mayıs 2022 | 410 Okunma Rusya'nın sonraki ne? 27 Nisan 2022 | 266 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar