ABD'nin PKK seviciliği nereye kadar?

Terör örgütü PKK'ya Suriye petrollerini usulsüz bir şekilde satma yetkisi veren ABD, örgütün Suriye kolu PYD/YPG'yi özerklik sürecine hazırlıyor.

Terör örgütü PKK’ya Suriye petrollerini usulsüz bir şekilde satma yetkisi veren ABD, örgütün Suriye kolu PYD/YPG’yi özerklik sürecine hazırlıyor. Zira Fransa’dan gelen 64 kişilik özel bir ekip PYD’nin iç yapılanması hususunda alt yapısını oluştururken, ABD ise Suriye’nin kuzeyindeki gruplar arasındaki husumetleri ve kavgaları ortadan kaldırmak için görüşme trafiği yürütüyor. Özellikle son 6 haftadan buyana bu trafik artık en üst seviyede sürdürülüyor.

Bu arada ABD ve Fransa’nın bu hamlelerine Rusya’dan da yeşil ışık gelmiş gibi gözüküyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, PKK ve örgüt dışındaki diğer Kürt partileriyle önemli görüşmeler gerçekleştirmek için Suriye’nin kuzeyine dün akşam saatleri itibari ile intikal etti. Hiç zaman kaybetmeden görüşmelerine başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BAE ile yeni bir başlangıç mümkün mü? 24 Kasım 2021 | 3.728 Okunma Türk dünyasına açılan kapı 17 Kasım 2021 | 492 Okunma Şam ve PKK flörtünden ne çıkacak? 08 Kasım 2021 | 1.569 Okunma Suriye sahasındaki son kartlar... 03 Kasım 2021 | 820 Okunma Muteni Operasyonu 22 Ekim 2021 | 1.267 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar