Soğuk Savaş, Berlin Duvarı ve NATO’nun işlevi

 ABD Başkanı Ronald Reagan 1989 yılı başlarında Berlin Duvarı’nın önünde Mihail Gorbaçov’a çağrıda bulunmuş, “Bu kapıya gelin ve duvarı yıkın” demişti. 9...

 
ABD Başkanı Ronald Reagan 1989 yılı başlarında Berlin Duvarı’nın önünde Mihail Gorbaçov’a çağrıda bulunmuş, “Bu kapıya gelin ve duvarı yıkın” demişti. 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı tarihin çöplüğüne gitmişti. 
Sovyetler yıkılmıştı. Bill Clinton zamanında NATO Rusya’nın kapısına kadar gelmişti. Varşova Paktı ülkeleri Batı blokunun parçası hâline gelmişlerdi. Özelleştirmeler hızlanmış, Batı, komünizme karşı başarı elde etmişti. 
BM, Dünya Bankası, NATO gibi kurumlar daha önemli hâle gelmişti. Bunların en önemlisi şüphesiz NATO’ydu. Ancak bugünlerde en çok tartışılan kurum da şüphesiz NATO. BM’nin zaten işlevi kalmadı ama NATO da aldığı kararlar da hep taraflı hem de işine gelen ülkeleri savunuyor. Fransa Devlet Başkanı Macron, “Yaşamakta olduğumuz NATO’nun beyin ölümüdür” dedi. Bu sözü Amerika’nın Suriye’den çekilmesi ve Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili söyledi.
NATO’nun karar almada yetersiz kaldığını ve Rusya’ya karşı bir şey yapılamaması da Macron’un eleştirileri arasındaydı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Macron’un sözlerini “radikal” bulduğunu söyledi ve “Bu bizim görüşümüz değil” diye cevap verdi. Spiegel Online için konuyla ilgili bir makale kaleme alan Alman Dışişleri Bakanı Maas, “NATO, yükün paylaşımından, uluslararası iş birliğinden ve çok taraflılıktan yana. Güçlü ve egemen bir Avrupa’ya güçlü bir NATO’nun yedeği olarak değil, onun bir parçası olarak ihtiyaç var” dedi ve İngiltere’nin de katılacağı bir Avrupa Güvenlik Konseyi’nden yana olduğunu vurguladı. (Hürriyet)
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da tartışmaya dâhil oldu. “NATO’nun önemli, kritik, belki de tüm tarihin en kritik stratejik ortaklığı olmayı sürdürdüğünü düşünüyorum” dedi. NATO’nun büyümesi, değişmesi ve bugünün gerçekleri ile sınamalarına karşı koyması gerektiğine vurgu yapan Pompeo, “Eğer ülkeler, NATO’ya gerekli kaynakları sağlamadan güvenlikten faydalanabileceklerini düşünürlerse, sözlerini yerine getirmezler, bu da NATO’nun etkisiz ve işe yaramaz hâle gelme riskini oluşturur” uyarısında bulundu. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ermenistan boyundan büyük işlere giriyor 28 Eylül 2020 | 2.066 Okunma Süleyman Soylu’nun bomba açıklamaları 25 Eylül 2020 | 5.178 Okunma Anayasa Mahkemesi’nin Web sitesindeki tuhaflık! 25 Eylül 2020 | 686 Okunma Silahsız diplomasi enstrümansız müziktir 23 Eylül 2020 | 375 Okunma AYM, yargı ve MİT tırları 21 Eylül 2020 | 1.740 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar