​PKK mecburen çekilecek

Yarın akşama doğru Türkiye’nin PKK’ya verdiği süre doluyor. 120 saat tamamlanmış olacak ve PKK 32 km geriye çekilmiş olacak.Türkiye’nin şakası olmadığını tüm dünya...

Yarın akşama doğru Türkiye’nin PKK’ya verdiği süre doluyor. 120 saat tamamlanmış olacak ve PKK 32 km geriye çekilmiş olacak.
Türkiye’nin şakası olmadığını tüm dünya görmüş oldu. Lafta değil hareketle gücünü herkes gördü. Gerçi Türkiye gücünün sadece ucunu gösterdi. Batı kendisi için DEAŞ’la savaştı diye YPG’ye arka çıkıyor. 2015’ten beri türlü uyarılara rağmen YPG’ye silah verdi.
Sınırımızda bir PKK devletine izin verilmeyeceği resmî ağızlardan defalarca açıklandı. Buna rağmen Amerika Türkiye’nin hassasiyetlerine aldırış etmedi ama sonunda cevabı aldı.
PKK şimdi belirlenen sınıra çekiliyor. Çekilmek zorunda, çünkü şansı yok. Bir kere PKK düzenli ordu değil. Sadece vurkaç biliyor. Türkiye muazzam bir ordu. NATO’nun ikinci büyük kara ordusu. PKK’nın Türkiye ile baş etmesi mümkün değil.
Elindeki silahları ve terörist militanlarını kaybetmek istemez. 60 bin kişilik YPG ordusu üç beş günde yüzde 1’ini kaybetti. Bir ay sürse yüzde 20-30’u gidecekti. Amerika’nın arkasına saklanarak yaptıkları kabadayılık işe yaramadı.
Elbette Amerika’nın PKK’ya uzun vadede ihtiyacı var. Silah verip maaşa bağladıkları teröristler hemen tasfiye olsun istemez ABD. Bir PKK devletinden vazgeçmiş değil. Şimdilik geri çekiyor PKK’yı. Uzun vadede zamanında Kuzey Irak’ta yaptıkları gibi Suriye’de bir devlet fikrini oluşturmak için her şeyi yapacaklar. Vazgeçmiş değiller.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kolay olmayacak 28 Ekim 2020 | 1.981 Okunma Büyük güç rekabetinde artık Türkiye de var 26 Ekim 2020 | 2.488 Okunma İyi Parti’de tuhaflıklar ve Özdağ’a sorular 23 Ekim 2020 | 2.639 Okunma FETÖ’nün Danimarka İmamı Nail Ad’ın belgesi 21 Ekim 2020 | 2.233 Okunma Ercüment Ovalı’nın aşısı ne oldu? 19 Ekim 2020 | 2.864 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar