MOSSAD Başkanı ve Netanyahu’yu, bin Selman’a götüren gizemli uçak

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler herkesin malumu. Amerika ve Batı dünyası İsrail’le birlikte Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devleti kurmak için tam gaz çalışıyor. Türkiye’nin Barış Pınarı...

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler herkesin malumu. Amerika ve Batı dünyası İsrail’le birlikte Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devleti kurmak için tam gaz çalışıyor. Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla hepsinin oyunu bozuldu ama hedeflerinden caymış değiller. 
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emîrliklerinin PKK/YPG’ye finansman sağladığı artık bilinen bir gerçek. Arkalarındaki İsrail de onlara stratejik destek sağlıyor. PKK/YPG’ye her türlü moral motivasyonu sağlıyorlar. Mazlum Kobani gibi teröristlere hedeflerinizden sakın vazgeçmeyin diyorlar.
Geçen ekim ayının son haftasında yaşanan bir olay aslında Orta Doğu’daki ilişkilerin çok da girift olmadığını gösteriyor. 22 Ekim’de ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Riyad’a geldi. Orada birtakım görüşmeler yaptı. Daha sonra kritik bir gelişme daha yaşandı. 
Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkan ve Suudi Arabistan'a indikten 55 dakika sonra doğrudan Tel Aviv'e dönen gizemli bir uçak ortaya çıktı. 
İsrail'in Haaretz gazetesinin editörlerinden Avi Scharf, Twitter’dan bir bilgi paylaştı ve akıllı telefonlara indirilebilen özel bir uygulamayla, Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkan ve Suudi Arabistan'a indikten 55 dakika sonra doğrudan Tel Aviv'e dönen bu gizemli uçağın hareketini takip ettiğini belirtti.
İsrail'n Maariv gazetesinden gazeteci Yossi Melman da sosyal medya hesabından "Dün gece Ben Gurion Havalimanı'ndan Suudi Arabistan'a gizemli bir uçuş yapıldı. Söz konusu uçak, seferini yıkamak için 2 dakikalığına Amman'a indi, oradan da Riyad'a geçti. Pistte sadece 55 dakika kaldı ve sonra Ben Gurion'a geri döndü" paylaşımında bulundu. Melman'ın paylaşımında kullandığı "seferini yıkamak" tabiriyle, Suudi Arabistan ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin bulunmaması nedeniyle uçakların önce üçüncü bir ülkeye inmesini kastettiği ifade ediliyor (Timeturk.com).
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Halil Sezai Cihangir’i Fethetti” 18 Eylül 2020 | 4.144 Okunma AYM üyeleri, burası İsviçre mi? 16 Eylül 2020 | 4.478 Okunma Cavit Çağlar 6 ay sonra Olay TV'yi ya kapatacak ya da bırakıp gidecek 14 Eylül 2020 | 1.253 Okunma İsmail Saymaz'ın Halk TV ve Sözcü'de çalışacağını öngörmek 14 Eylül 2020 | 7.398 Okunma Azerbaycan'da FETÖ izi 14 Eylül 2020 | 825 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar