MOSSAD Başkanı ve Netanyahu’yu, bin Selman’a götüren gizemli uçak

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler herkesin malumu. Amerika ve Batı dünyası İsrail’le birlikte Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devleti kurmak için tam gaz çalışıyor. Türkiye’nin Barış Pınarı...

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler herkesin malumu. Amerika ve Batı dünyası İsrail’le birlikte Suriye’nin kuzeyinde bir PKK devleti kurmak için tam gaz çalışıyor. Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla hepsinin oyunu bozuldu ama hedeflerinden caymış değiller. 
Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emîrliklerinin PKK/YPG’ye finansman sağladığı artık bilinen bir gerçek. Arkalarındaki İsrail de onlara stratejik destek sağlıyor. PKK/YPG’ye her türlü moral motivasyonu sağlıyorlar. Mazlum Kobani gibi teröristlere hedeflerinizden sakın vazgeçmeyin diyorlar.
Geçen ekim ayının son haftasında yaşanan bir olay aslında Orta Doğu’daki ilişkilerin çok da girift olmadığını gösteriyor. 22 Ekim’de ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Riyad’a geldi. Orada birtakım görüşmeler yaptı. Daha sonra kritik bir gelişme daha yaşandı. 
Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkan ve Suudi Arabistan'a indikten 55 dakika sonra doğrudan Tel Aviv'e dönen gizemli bir uçak ortaya çıktı. 
İsrail'in Haaretz gazetesinin editörlerinden Avi Scharf, Twitter’dan bir bilgi paylaştı ve akıllı telefonlara indirilebilen özel bir uygulamayla, Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkan ve Suudi Arabistan'a indikten 55 dakika sonra doğrudan Tel Aviv'e dönen bu gizemli uçağın hareketini takip ettiğini belirtti.
İsrail'n Maariv gazetesinden gazeteci Yossi Melman da sosyal medya hesabından "Dün gece Ben Gurion Havalimanı'ndan Suudi Arabistan'a gizemli bir uçuş yapıldı. Söz konusu uçak, seferini yıkamak için 2 dakikalığına Amman'a indi, oradan da Riyad'a geçti. Pistte sadece 55 dakika kaldı ve sonra Ben Gurion'a geri döndü" paylaşımında bulundu. Melman'ın paylaşımında kullandığı "seferini yıkamak" tabiriyle, Suudi Arabistan ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin bulunmaması nedeniyle uçakların önce üçüncü bir ülkeye inmesini kastettiği ifade ediliyor (Timeturk.com).
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dış politikada bunlar başarıldı mı? 15 Kasım 2019 | 3.121 Okunma Uygarlıkların Batışı ve Müslüman dünyanın sorunlarının sebebi 13 Kasım 2019 | 2.783 Okunma Soğuk Savaş, Berlin Duvarı ve NATO’nun işlevi 11 Kasım 2019 | 2.633 Okunma MOSSAD Başkanı ve Netanyahu’yu, bin Selman’a götüren gizemli uçak 08 Kasım 2019 | 3.495 Okunma Son zamanlardaki tahliyeler ve yeni yargı paketi 06 Kasım 2019 | 5.051 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar