Esad rejimi haddini bilsin!

Bizler Amerika’nın PKK’ya sınırsız silah vermesini çok eleştirdik. Devletimiz de sürekli uyarılarda bulundu. Binlerce tır silah PKK’ya gitti. Bu silahları DEAŞ’la mücadele için vermediyseniz başka...

Bizler Amerika’nın PKK’ya sınırsız silah vermesini çok eleştirdik. Devletimiz de sürekli uyarılarda bulundu. Binlerce tır silah PKK’ya gitti. Bu silahları DEAŞ’la mücadele için vermediyseniz başka amaç olmalı dendi. Yarın bir gün PKK Türkiye’ye saldırsın diye bu silahların verildiği herkesin malumu.  
Türkiye bu tehdidi bertaraf etmek için gerekirse Fırat’ın Doğusu’na ansızın gireceğini deklare etti. Kaldı ki bu duruş hâlâ rezerv olarak duruyor. Nitekim dün Dışişleri Bakanımız Mevlût Çavuşoğlu, “Amerika’nın Türkiye’yi oyalayıp PKK’ya silah vermesi kabul edilemez. ABD'nin ikinci bir Menbiç sürecini işletmesine biz müsaade etmeyeceğiz” dedi. 
Öte yandan Suriye’deki belirsizlik hâlâ devam ediyor. İşlerin gelip dayandığı son nokta İdlib. Ancak Rusya’yı arkasına alan Esad rejimi İdlib’de her türlü saldırıyı masum insanlara karşı gerçekleştiriyor. Daha önce Guta’da muhaliflere her türlü kimyasal silahı kullanmıştı. Gelen haberlere göre İdlib’de de varil bombaları atıyorlar. Çünkü cephe savaşından sonuç alamıyorlar. 
İki gün önce Han Şeyhun'un güneyindeki gözlem noktasına gitmekte olan Türk askerî konvoyuna rejim tarafından ateş açıldı. Suriye’de barışın sağlanması için Astana’da, Soçi’de, Cenevre’de bu kadar mücadele edilirken Türk askerî konvoyunun vurulmasını anlamak mümkün değil. Rus tarafı İdlib’de yaşananlar için, “Oradan taciz ateşi geliyor” diyor ama dün Mevlût Bey’in dediği gibi menzil bakımından orası uzak. Bu saldırılar gerçekten sadece felakete sebep olur. Gözlem noktaları biraz da bunun için vardı ama belli ki rejim bunu göz ardı ediyor. 
Rus senatör Vladimir Cabarov, Türkiye ve Suriye askerlerinin İdlib’de karşı karşıya gelmelerine izin verilmemesi ve tarafların aklıselimle hareket etmesi gerektiğini söylemiş. Rus senatör arkaladıkları Esad rejimiyle Türkiye’yi eşit güç sanıyor galiba. İdlib’de karşı karşıya gelmek gibi bir durum ne demek! Türk askerî konvoyuna ateş açıldı. Önce gidip Esad’a bunu niye yaptıklarını sorsunlar.
Esad rejimi eğer aklını peynir ekmekle yemediyse Türk ordusu ile karşı karşıya gelmek istemeyecektir. Gelirse de sonucuna katlanır. Efelenmenin bir bedeli olacağını unutmasın Esad rejimi. Bir de yatsın kalksın zamanında kimyasal silah kullandığında kendisini devirmeyen Obama’ya teşekkür etsin.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukuk düzeni iyi işlemezse 28 Şubat 2020 | 3.075 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı 28 Şubat 2020 | 2.638 Okunma Millî güvenlik ve vatan için can verenler 26 Şubat 2020 | 2.641 Okunma Koronavirüsün ne olduğunu biri bize anlatsa ama Canan Karatay değil 24 Şubat 2020 | 3.342 Okunma BBC Türkçe’nin “geçinememe” yalanı 24 Şubat 2020 | 559 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar