Dış politikada bunlar başarıldı mı?

İlerleyen yıllarda bu zamanlar çocuklara anlatılırken herkesin yüzünde haklı bir sevinç ve tebessüm olacak. Dış politika alanındaki gelişmeler ve Başkan Erdoğan’ın söylem...

İlerleyen yıllarda bu zamanlar çocuklara anlatılırken herkesin yüzünde haklı bir sevinç ve tebessüm olacak. Dış politika alanındaki gelişmeler ve Başkan Erdoğan’ın söylem üstünlüğü Batılıları bile şaşırtıyor.
Yanına gelen diğer dünya liderleriyle dalga geçen, neredeyse omuz atan Trump’ın Başkan Erdoğan karşısındaki hâlleri görüldü. Bir kere eskiden bırakın Başkan ya da Bakanları, Amerikan büyükelçilerine laf söylenemezdi. Adamlar bizi müstemleke gibi görürdü. Şimdi o hava değişti.
Başkan Erdoğan Türkiye’nin isteklerini, sorunlarını, sıkıntılarını takır takır Amerika Başkanının yüzüne söyledi. YPG’nin 32 km’nin gerisine gitmesi tekrar vurgulandı. Oraya yaklaşırlar ve sınırımıza tehdit olursa TSK’nın gerekeni yapacağı söylendi. S-400’ü tamamen kaldırmanın kabul edilemeyeceği anlatıldı. FETÖ konusunda yeni belgeler verildi ve terörist başının iadesi istendi.
Başkan Erdoğan’ın rahatlığı zaten hâl ve tavırlarından belliydi. Trump azledilme duruşmalarından olacak rahatsızlığı yüzünden belliydi. Görüşme sonrası yapılan basın açıklamalarında bu konuların hepsinin görüşüleceği açıklandı. Erdoğan, “Yeni bir sayfa açmak istiyoruz” diyerek ABD ile bozulan ilişkilerin tamirine işaret etti. Neticede Türkiye ABD’den sonra NATO’nun 2. büyük ordusu. ABD’nin Türkiye’yi es geçemeyeceğini herkes gördü.
Zaten görüşmenin önemi dünya medyasının tamamının Başkan Erdoğan’ı birinci habere taşımasından belliydi. Çünkü Batı her haberinde Türkiye’nin Kürtleri katlettiğini yazıp durdu. Tabii bunların yalan olduğunu cümle âlem biliyor. Senatörlerin hazır bulunmasını buna yoranlar da oldu ama nafile. Türkiye PKK’yı temizliyor, Kürtlerle asla bir sorunu yok...
Ha, Amerika’nın PKK’dan vazgeçmeyeceğini anladık. Devlet fikrinden de cayacak değiller. Ancak Türkiye gibi bir ülke varken bu oyun her zaman bozulur. Mazlum Kobani denilen teröriste Trump’ın sahip çıkması da bunun bir işareti. Amerika-PKK ilişkisi sürecek. Başkaları ne plan yaparsa yapsın, Türkiye güçlü olduğu sürece her oyunu bozar.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden koronavirüsten erkekler kadınlara göre daha çok ölüyorlar? 06 Nisan 2020 | 3.986 Okunma Kehanetler ve Sylvia Browne’nun palavraları 06 Nisan 2020 | 3.502 Okunma Independent Türkçe yeni odatv olma yolunda ilerliyor 03 Nisan 2020 | 2.947 Okunma Koronavirüs zamanı cezaevinden ilginç tahliye örnekleri 03 Nisan 2020 | 2.508 Okunma Muhaliflerin Fuat Avni'den sonra Ankara Kuşu'yla imtihanı 03 Nisan 2020 | 4.217 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar