Devlet, milliyetçilik ve muhafazakârlık

Türk medya ve siyaset hayatında geçtiğimiz cuma gününden beri Nagehan Alçı'nın sözleri konuşuluyor. Nagehan dün ve pazartesi günü de ne demek istediğini açıklamaya çalışan iki...

Türk medya ve siyaset hayatında geçtiğimiz cuma gününden beri Nagehan Alçı'nın sözleri konuşuluyor. Nagehan dün ve pazartesi günü de ne demek istediğini açıklamaya çalışan iki yazı yazdı. Devlet kavramının kutsal olmadığını ama vatan kavramının kutsal olduğunu savunuyor.
Devlet ile ilgili her zaman savunduğu liberal görüşlerini sıralamış ve âdeta 'minimal devlet' kavramını savunuyor. Ben milliyetçi-muhafazakâr bir yazarım ve liberal devlet telakkisinin Türkiye realitesine uygun olmadığını hep savundum. Bu coğrafyada liberal devlet de olmaz, liberal demokrasi de olmaz. Ülkemizde bu değerler tutmaz. Nagehan'ı bu konuda son derece steril bulurum.
İşte kendisinin sürekli özgürlüklerini savunduğu ulusalcı ve solcu kesim 5 gündür Nagehan'ı linç ediyor. Nagehan'ın fazla steril ve fazla Batılı olduğunu kendisine de söylemişimdir. Elbette biz milliyetçi-muhafazakârlar da ekonomik alanda devletçiliği savunmayız. Serbest piyasa ekonomisini savunuruz ama siyasi anlamda DEVLET ebed ve müddettir. Elbette hiçbir dünyevi kavram dinimize göre kutsal olamaz; ama Türklük gurur ve şuuru ile İslam ahlak ve faziletine göre DEVLET büyük harfle yazılır ve hayati önemdedir.
Nagehan zaten günümüz DEVLET nizamına ve kurumlarına yönelik olarak o cümleleri kurmuyor. 12 Eylül ve 28 Şubat rejimi dönemlerinin çok zalim ve ceberut olduğunu söylüyor. Elbette söyledikleri özünde doğrudur. 90'larda çok sayıda faili meçhul cinayetler yaşandığı da doğrudur. O dönem hem dindar Müslümanları hem de Kürt kardeşlerimizi ezen bir darbeci askerî rejim vardı.
Fakat Nagehan'ın şunu da belirtmesi gerekirdi ki, DEVLET artık bu zihniyetlerden büyük oranda arınmıştır. Bugünkü DEVLET nizamımız tamamen yerli ve millî bir hukuk nizamıdır. Elbette ordu ve yargı içinde FETÖ kalıntılarıyla beraber 28 Şubatçı kalıntıları da vardır ama Millî İstihbarat Teşkilatımız ile polis teşkilatımızda 28 Şubatçı zihniyetin bir küçük kalıntısı bile kalmamıştır. 12 Eylül zihniyeti artık Türk Polis ve Millî İstihbarat Teşkilatımızda yoktur. Bilakis geçmişte milletimizin çeşitli zümrelerine zulmeden o zihniyete karşı çıkan aslanlar gibi DEVLET yetkililerimiz vardır.
Benim o programda Nagehan'a kızdığım bir başka husus var. Nagehan bu liberal demokrat fikirlerini savunurken orada Ersan Şen sözde ‘devletçi-milliyetçi' görüşleri savunuyor. Benim bir milliyetçi-muhafazkâr olarak buna tahammül etmem mümkün değildir. Ersan Şen bu milletin lideri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın er ya da geç FETÖ'den tutuklanacağını söylemiş bir adamdır. 22 dakika 23 saniyelik bu suç içeren video Youtube'da bulunmaktadır. 27 Aralık 2016 tarihinde Ersan Şen aynen bu skandala imza atmış ve bu ülkeyi FETÖ'den kurtaran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın FETÖ'den en nihayet yargılanacağını söylemiştir. İşte bu kafa milliyetçi ve sağcı olamaz. Olsa olsa ulusalcı ve solcu olur. Nitekim Ersan Şen'in gerçek görüşü budur. Sen kimsin ki Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın FETÖ'den en nihayet tutuklanacağını söylüyorsun? Bu çok açıkça suçtur. Bir de bu adam Türk devletini savunacak öyle mi?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adamlarda tek aykırı ses var mı? 14 Ekim 2019 | 4.117 Okunma Millî güvenlik ve sanatçılarımızın duruşu 11 Ekim 2019 | 3.466 Okunma ABD Kürtleri mi, PKK'yı mı sattı? 09 Ekim 2019 | 3.357 Okunma Söylem üstünlüğünü kaybettik 07 Ekim 2019 | 2.587 Okunma Birol Erdem FETÖ’yle ne kadar mücadele etti? 04 Ekim 2019 | 3.719 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar