Amerika Türkiye ile savaşır mı?

Savaşır ama şimdi değil. Belki 20-30 yıl sonra. Çünkü Amerika bir şeyin maliyetine bakar. Ne alacak, ne verecek. Kârlı mı olur, zararlı mı? Her şeyi hesaplar. Amerika, kullanmayı sever. Eskiden...

Savaşır ama şimdi değil. Belki 20-30 yıl sonra. Çünkü Amerika bir şeyin maliyetine bakar. Ne alacak, ne verecek. Kârlı mı olur, zararlı mı? Her şeyi hesaplar. 
Amerika, kullanmayı sever. Eskiden Türkiye’yi de öyle görürdü. Şimdi işler değişti. Kendi çıkarlarını kollayan bir Türkiye var. Amerika öyle demiş, Rusya böyle yapmış, ona bakmıyor. Amerika o yüzden sıkıştı ve bölgede kendine yeni müttefikler arıyor. Bulduğu müttefik de PKK!.. DEAŞ’la çarpıştı diye PKK’ya neredeyse Nobel verecekler.
Amerika için Suriye önemli. Bir kere burada kontrolü sadece Rusya’ya ve İran’a bırakmak istemiyor. Bir de Türkiye askerî gücünü gösterdi ki, Amerika için en büyük açmaz bu. Amerika Suriye’de etkin olamazsa Doğu Akdeniz’i kaybeder. Bu da Çin’in geçiş yollarındaki üstünlüğü alması demek. Çünkü Amerika için dış politikada öncelik Asya-Pasifik, yani Çin. Bu yüzden Suriye’de etkin olmak isteyecektir.
Ancak Amerika, stratejisinde bir hata yaptı. Türkiye’nin hassasiyetlerini görmedi. Beş yıldır "burada devlet kurdurtmam" diyen Türkiye’yi âdeta yok saydı ve PKK’yı silaha boğdu. Son beş senedir Türk devleti Suriye’nin kuzeyinde devlet kurdurmam diye itirazlarını dile getiriyor. Oralı olan yoktu, ta ki Barış Pınarı Operasyonu’na kadar. Şimdi olayın rengini anladılar. 
İki gündür ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CNBC’de, “Gerekirse Türkiye ile savaşırız” dediği söylendi ama aklı başında herkes az biraz Amerika’yı takip ediyorsa yönetimden kimsenin böyle demeyeceğini bilir. 
ABD Dışişleri Bakanı, gazeteci Wilfred Frost’un sorusu üzerine, Suriye’de daha önce kimyasal silah kullanıldığında da ABD’nin askerî müdahalede bulunduğu ve benzeri bir durumda yine askerî müdahaleye hazır olduğu cevabını veriyor. Ancak bu cevapta Türkiye geçmiyor. Pompeo’nun bant yayınında, CNBC’den Wilfred Frost’un sorusuna bölge hakkında genel bir cevap verdiği anlaşılıyor.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soğuk Savaş, Berlin Duvarı ve NATO’nun işlevi 11 Kasım 2019 | 2.631 Okunma MOSSAD Başkanı ve Netanyahu’yu, bin Selman’a götüren gizemli uçak 08 Kasım 2019 | 3.488 Okunma Son zamanlardaki tahliyeler ve yeni yargı paketi 06 Kasım 2019 | 5.045 Okunma 22 Mart 2018 sonrası ne yazdıysam doğru çıkmadı mı? 04 Kasım 2019 | 4.584 Okunma Rosa Burc’un New York Times’taki yazısı 01 Kasım 2019 | 2.645 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar