Amerika Türkiye ile savaşır mı?

Savaşır ama şimdi değil. Belki 20-30 yıl sonra. Çünkü Amerika bir şeyin maliyetine bakar. Ne alacak, ne verecek. Kârlı mı olur, zararlı mı? Her şeyi hesaplar. Amerika, kullanmayı sever. Eskiden...

Savaşır ama şimdi değil. Belki 20-30 yıl sonra. Çünkü Amerika bir şeyin maliyetine bakar. Ne alacak, ne verecek. Kârlı mı olur, zararlı mı? Her şeyi hesaplar. 
Amerika, kullanmayı sever. Eskiden Türkiye’yi de öyle görürdü. Şimdi işler değişti. Kendi çıkarlarını kollayan bir Türkiye var. Amerika öyle demiş, Rusya böyle yapmış, ona bakmıyor. Amerika o yüzden sıkıştı ve bölgede kendine yeni müttefikler arıyor. Bulduğu müttefik de PKK!.. DEAŞ’la çarpıştı diye PKK’ya neredeyse Nobel verecekler.
Amerika için Suriye önemli. Bir kere burada kontrolü sadece Rusya’ya ve İran’a bırakmak istemiyor. Bir de Türkiye askerî gücünü gösterdi ki, Amerika için en büyük açmaz bu. Amerika Suriye’de etkin olamazsa Doğu Akdeniz’i kaybeder. Bu da Çin’in geçiş yollarındaki üstünlüğü alması demek. Çünkü Amerika için dış politikada öncelik Asya-Pasifik, yani Çin. Bu yüzden Suriye’de etkin olmak isteyecektir.
Ancak Amerika, stratejisinde bir hata yaptı. Türkiye’nin hassasiyetlerini görmedi. Beş yıldır "burada devlet kurdurtmam" diyen Türkiye’yi âdeta yok saydı ve PKK’yı silaha boğdu. Son beş senedir Türk devleti Suriye’nin kuzeyinde devlet kurdurmam diye itirazlarını dile getiriyor. Oralı olan yoktu, ta ki Barış Pınarı Operasyonu’na kadar. Şimdi olayın rengini anladılar. 
İki gündür ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CNBC’de, “Gerekirse Türkiye ile savaşırız” dediği söylendi ama aklı başında herkes az biraz Amerika’yı takip ediyorsa yönetimden kimsenin böyle demeyeceğini bilir. 
ABD Dışişleri Bakanı, gazeteci Wilfred Frost’un sorusu üzerine, Suriye’de daha önce kimyasal silah kullanıldığında da ABD’nin askerî müdahalede bulunduğu ve benzeri bir durumda yine askerî müdahaleye hazır olduğu cevabını veriyor. Ancak bu cevapta Türkiye geçmiyor. Pompeo’nun bant yayınında, CNBC’den Wilfred Frost’un sorusuna bölge hakkında genel bir cevap verdiği anlaşılıyor.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı’nın yalanları bitmez 17 Ağustos 2022 | 1.038 Okunma Üstün Dökmen nefret suçu işliyor 15 Ağustos 2022 | 2.577 Okunma Dünya krizlerle ilgili iş birliği yapmalı 12 Ağustos 2022 | 280 Okunma ABD’de derin devlet kavgası 10 Ağustos 2022 | 1.333 Okunma Batılı ülkeler Türkiye’nin Rusya ile iş birliğinden endişeliyse 08 Ağustos 2022 | 1.307 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar