15 Temmuz... Millet direndi, demokrasi kazandı...

Bugün 15 Temmuz’un 3. yıl dönümü. FETÖ’cü darbecilerin başlattığı girişim Başkan Erdoğan’ın halkı sokağa çağırması ve halkın büyük direnişiyle bastırıldı...

Bu önemli direnişi asla unutmamak ve yeni kuşaklara da anlatmak lazım.
Geçen sene 15 Temmuz’u anarken aşağıdaki yazıyı yazmıştım. O yazıyı şimdi aynen yine yayınlıyorum. Her sene köşem oldukça da aynı yazıyı yayınlayacağım.
             ***
Ordu içindeki FETÖ'cülerin başlattığı 15 Temmuz darbe girişimi bu milletin demokrasiye olan inancını göstermesi bakımından çok önemliydi. 1960 darbesinden bu yana millet olarak çok darbe ve darbe girişimleri gördük. Milletimiz bu girişimlerden bıkmış ve geçmişte darbelere yeteri kadar tepki koyamadığı için içinde ukde kalmıştı.
15 Temmuz'da öyle olmadı. Millet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara indi ve darbecilere karşı dik durdu. Yönetimi devralıp bu ülkeyi rehin vermek isteyen darbecilerin hevesleri kursaklarında kaldı. Aslında sivil siyasetin dik durmasının da ne kadar önemli olduğu bir kez daha görüldü. Erdoğan dik durup darbecilere sert çıkınca millet de peşinden geldi.
Türkiye'de demokrasinin tam olarak yerleşmesi bakımından da 15 Temmuz çok önemli bir süreç. Milletin seçtiği siyasetçiye sahip çıkması, darbecilerin bütün ezberlerini bozdu. Milletin silahlarını millete doğrultanlar yaptıklarının bir bedeli olacağını biliyordu. Bu bedeli cezaevlerinde çürüyerek ödüyorlar.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz: Millet direndi, demokrasi kazandı 15 Temmuz 2020 | 2.424 Okunma Ali Babacan ne dediğinin bal gibi farkında... 13 Temmuz 2020 | 5.784 Okunma Madencilik sektöründe FETÖ’cülerin eli hâlâ var mı? 10 Temmuz 2020 | 2.850 Okunma Nevzat Kaya ile ilgili bir not 10 Temmuz 2020 | 2.754 Okunma Koronavirüsün şakası yok! 08 Temmuz 2020 | 2.541 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar