Zarar oluşturan işçi işten çıkarılabilir mi?

Çalışan gerekli özeni göstermemesi nedeniyle yani kusurlu olarak zarar oluşturduysa, sorumluluğu doğabilir. Zarar kusuru nedeniyle doğmuşsa, işçiden tazmini istenebilir… İşçiler çalışırken sadakat borcu ile yükümlüdürler.

Çalışan gerekli özeni göstermemesi nedeniyle yani kusurlu olarak zarar oluşturduysa, sorumluluğu doğabilir. Zarar kusuru nedeniyle doğmuşsa, işçiden tazmini istenebilir…

İşçiler çalışırken sadakat borcu ile yükümlüdürler. Bunun anlamı işverene yönelebilecek hukuka aykırı zararlı eylemlerden kaçınmak zorunda olduklarıdır. İş sözleşmesi bir işin görülmesini amaçlayan sözleşme olarak doğası gereği birçok riski de içinde barındırır.

İşçi gerek yaptığı iş nedeniyle gerekse işyeri içindeki veya dışındaki davranışları nedeniyle her an zarar verici bir eylemde bulunabilir. İşçinin bu tür doğan zararlardan sorumluluğu, işverenin verilen zararlara karşı hakları ve tazmin yöntemi özel olarak düzenlenmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fesih yasağının uzaması teşvik sürelerini de uzattı 28 Ekim 2020 | 23 Okunma İnsana yakışır iş 26 Ekim 2020 | 53 Okunma Belirli süreli işler hakkında her şey... 21 Ekim 2020 | 111 Okunma Ödenek alırken iş bulana prim dopingi! 19 Ekim 2020 | 65 Okunma İstihdam paketi neler getiriyor? 17 Ekim 2020 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar