Üniversite mezununa ‘sağlık’ 2 yıl ücretsiz

Üniversiteden mezun olan öğrenciler öğrenci statülerini kaybedecek ancak Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakları iki yıl daha devam edecek. Öğrenciler böylelikle iş arama döneminde GSS primi telaşına düşmeyecek..

Önümüzdeki haftalarda üniversite mezunları diplomalarını alıp keplerini fırlatacak. Diplomayla birlikte gençlerin öğrencilik statüleri de sonlanacak. Yeni mezun gençlerimiz için genel sağlık sigortasından (GSS) yararlanma açısından 10 Şubat 2016’da yapılan değişiklikle 2 yıl boyunca prim muafiyeti getirildi. Dolayısıyla, mezunlar iş bulana kadar sağlık sigortasından yararlanabilecek. Genel sağlık sigortasından 2 yıl süresince muaf olmak, gençlerin geleceğe ilişkin planlarını yapmaları açısından son derece önemli. Bu sayede kendilerine uygun olmayan bir işi kabul etmek yerine eğer ekonomik durumları da el veriyorsa kendilerine daha uygun ve ekonomiye daha fazla katkı verebilecekleri bir iş bulabilecekler.

Kimler GSS kapsamındadır? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu 17 Haziran 2019 | 18 Okunma İşçiye ‘yol izni’ vermek zorunlu 16 Haziran 2019 | 22 Okunma İşe yeni başlayan avans izin kullanır 15 Haziran 2019 | 22 Okunma Üniversite mezununa ‘sağlık’ 2 yıl ücretsiz 12 Haziran 2019 | 64 Okunma Fazla çalışma mı primli ücret mi? 10 Haziran 2019 | 34 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar