Üniversite mezununa ‘sağlık’ 2 yıl ücretsiz

Üniversiteden mezun olan öğrenciler öğrenci statülerini kaybedecek ancak Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakları iki yıl daha devam edecek. Öğrenciler böylelikle iş arama döneminde GSS primi telaşına düşmeyecek..

Önümüzdeki haftalarda üniversite mezunları diplomalarını alıp keplerini fırlatacak. Diplomayla birlikte gençlerin öğrencilik statüleri de sonlanacak. Yeni mezun gençlerimiz için genel sağlık sigortasından (GSS) yararlanma açısından 10 Şubat 2016’da yapılan değişiklikle 2 yıl boyunca prim muafiyeti getirildi. Dolayısıyla, mezunlar iş bulana kadar sağlık sigortasından yararlanabilecek. Genel sağlık sigortasından 2 yıl süresince muaf olmak, gençlerin geleceğe ilişkin planlarını yapmaları açısından son derece önemli. Bu sayede kendilerine uygun olmayan bir işi kabul etmek yerine eğer ekonomik durumları da el veriyorsa kendilerine daha uygun ve ekonomiye daha fazla katkı verebilecekleri bir iş bulabilecekler.

Kimler GSS kapsamındadır? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evde bakım parası hakkında her şey 05 Ağustos 2020 | 65 Okunma Bayramda 1 saat iş tam gün ücret demek 03 Ağustos 2020 | 62 Okunma Tatil uzatılırsa iş telafi edilir 29 Temmuz 2020 | 54 Okunma Kısa çalışma ve ücret desteğinde yeni dönem 27 Temmuz 2020 | 130 Okunma Alt işverenlik mi geçici iş ilişkisi mi? 22 Temmuz 2020 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar