‘Mevsimlik sözleşmede’ kıdem ve ihbara dikkat

Yaz aylarında turizm ve tarım gibi bazı sektörlerde istihdamın yoğunlaştığı işlerin büyük bölümünde mevsimlik çalışılıyor.

Bu çalışma biçiminde, yapılan iş bütün yıl boyunca süren ancak daha çok yılın belirli bir döneminde yoğunlaşan bir özellik gösterebileceği gibi yılın sadece o döneminde çalışılan bir yapıda da olabiliyor. Örneğin, yaz kış açık olan bir otelde yaz döneminde işler yoğunlaşacağı için sadece bu dönemde mevsimlik işgücü ihtiyacı doğabiliyor.

Mevsimlik sözleşme belirli süreli ise sürenin sonunda kendiliğinden sona eriyor. Bu durumda, çalışana kıdem veya ihbar tazminatı hakkı doğmuyor.

Mevsimlik sözleşmeler belirsiz süreli yapıldıysa veya sonradan belirsiz süreliye döndüyse, aynı diğer belirsiz süreli sözleşmeler gibi önceden bildirimle sona erdirilmek zorunda. Aksi takdirde, işverenin çalışana ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu doğar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
65 yaş ve engelli aylığına zam geldi 06 Temmuz 2020 | 156 Okunma ‘Kısa çalışma’da yeni uygulama nasıl olacak? 01 Temmuz 2020 | 1.832 Okunma Çocukluğunu yaşasın salgında işçi olmasın! 29 Haziran 2020 | 31 Okunma İstihdam kalkanında 2 önemli düzenleme 24 Haziran 2020 | 56 Okunma Ücret düşürme için onay şart 22 Haziran 2020 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar