Mazeretsiz izinde dürüstlük kriteri

Milliyet Gazetesi Yazarı Cem Kılıç’ın bugünkü (07.02.2022)’’ Mazeretsiz izinde dürüstlük kriteri ‘’ başlıklı yazısı.

Yargıtay, kanunda tanımlanan şekilde bir mazeret olmasa da dürüstlük kuralı gereği mazeret sayılabilecek durumlarda işçinin yaptığı devamsızlığın mazeretsiz devamsızlık sayılamayacağını, buna bağlı derhal fesih uygulanamayacağını karara bağladı.

Yıllık izin hakkı işçinin yıllık bazda kesintisiz belirli bir süre dinlendirilmesi amacıyla getirilmiş bir haktır. Her ne kadar kanunda sonradan yapılan değişiklik ile bir parçası on günden az olmamak üzere istenilen parçaya bölünebilme imkanı getirilmiş olsa da yıllık iznin temel amacı işçinin yıllık bazda dinlendirilmesi olduğundan tatil amaçlı kullandırılması gerekmektedir. Bununla birlikte hayat içinde herkesin farklı nedenlere ve mazeretlere dayalı izin kullanma ihtiyacı doğabilmektedir. Bu neden ve mazeretlerden bir kısmı kanun içinde yer almakta ve işçinin doğrudan hakkı olarak tanımlanmaktadır. Kanunda belirtilen mazeret izinleri, işçinin kendinden, ailesinden veya çevresinden kaynaklanan bazı durumlarda, işçinin işverenden onay almaksızın izin kullanabilmesinin yolunu açmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kritik günde artış ne kadar olacak? 30 Haziran 2022 | 60 Okunma Mevsimlik işler hakkında her şey 27 Haziran 2022 | 126 Okunma Ar-Ge ve tasarıma hangi destekler var? 20 Haziran 2022 | 138 Okunma Çocuk ve genç işçiler yasal koruma altında 17 Haziran 2022 | 67 Okunma Yıllık izinle ilgili bilinmesi gerekenler 13 Haziran 2022 | 630 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar