ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yobaza kaldıysa vatan haini belirlemek...

Cazim Gürbüz
Cazim Gürbüz Yeniçağ Gazetesi
17 Nisan 2018 | 187

Bu ülkede birlikte yaşayacağız, yaşayacaksak... Birlikte yaşayacağız ama hiçbir zaman her konuda aynı düşünmeyeceğiz, aynı düşünürsek, bu ülke işte o zaman batar. Aykırı fikirler, aykırı eylemler olmalı, bunlar tartışılmalı ki, fikir hareketleri olsun, doğrular bulunsun ve birbirimizi çoğaltabilelim. Kendisi gibi düşünmeyenleri "vatan haini" ilan etmek en kolay ve en cahilce bir yol ve yöntemdir.

Sosyal medyada birçok insanla muhatap oluyoruz işin doğası gereği... Kimi kişilerin tutumları üzüyor insanı, onlar ve ülkem adınadır bu üzüntüm.

Şiir mi oralı değiller; yazılarım mı, siyaset lagalugası olmadığı için okumuyor/okuyamıyorlar sıkılıyorlar; resim ve tablo paylaşıyorum gereksiz buluyorlar, özdeyiş paylaşıyorum tepkisizler, kitaplarım mı, ohooo kitap kim, bunlar kim?

Haa ne zaman ki bir sanatçının sözlerinden dolayı (doğru ya da yanlış tartışılabilir) mağdur edilmesine tepki veriyorum, işte o zaman beyimiz/beylerimiz ortaya çıkıp "vatan haini" standartlarını beyan ediyorlar ve bana ayar vermeye çalışıyorlar. Linç başlıyor, fikir söylenmiyor ve seni asla dinlemiyorlar bunlar. Kafalarını değil, kaburgalarını karşı veriyorlar... Algıları güdük, duyargaları açık değil...

Bunlar fikirlerinden dolayı ezilmek, aç kalmak nedir bilirler mi, hiç yaşamışlar mıdır? Ben yaşadım, defalarca sürgün edildim, bu sürgünlerden birisi de üç günlük evli iken oldu. Ama ben bunlardan dersler çıkardım, kimseye kin duymadım, bana yapılan yanlışları benim gibi düşünenler de onlara yapıyorlardı çünkü ve bunun sonu yoktu.

Bakınız ey millet; demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk, fikir özgürlüğü kavramları öyle gelişigüzel ortaya atılmış değildirler. Bunlara değer verip inanmayanlarla yola gitmek, bir arada olmak, benim açımdan özümü ve insanlığımı inkârdır

Devamını Oku