Teknoloji üretmek için itiraz eden çocuklar yetiştirmeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün TEKNOFEST’te konuştu: “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı teknolojiyi üreten ve ihraç eden ülke konumuna...

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün TEKNOFEST’te konuştu: “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı teknolojiyi üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır. Teknolojik gelişmelerin ilk aşaması hayal edebilmektir.” Yaşadığımız yüzyılda teknolojinin kökeninde inovasyon var. İnovasyonun birinci kuralı ise itiraz etmek.

Yaratıcılık, “Şu şöyle olmak zorunda mı? İtiraz ediyorum, böyle olmak zorunda değil,” diyerek başlıyor. Peki bizim eğitim sistemimiz çocukları itiraz etmeye ne kadar teşvik ediyor? Eleştirel düşünme becerisini ne kadar kazandırıyor?

Siz çocuklarınızdaki itiraz etme becerisini köreltirseniz, oradan inovasyon çıkmaz. Aileler bu gerçeğin ne kadar farkında? Selçuk Şirin Hoca’nın şahane bir tespiti var, dikkatle okuyun: “Biz hâlâ bilgi aktarmayı eğitim sanıyoruz. En büyük yanılgımız bu.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Acaba kaç çürük bina imar barışından faydalandı 09 Şubat 2019 | 78 Okunma Kartal'da o şekilde çökecek çok bina var! 08 Şubat 2019 | 251 Okunma Meclis Başkanlığı için en güçlü üç aday... 07 Şubat 2019 | 605 Okunma 'Umut' şimdi öldü! 06 Şubat 2019 | 127 Okunma Erdoğan'ın en büyük silahı... 03 Şubat 2019 | 775 Okunma
TÜM YAZILARI