RTÜK'ten bildiriyorum: Kurulun Netflix-Youtube politikası nasıl olacak?

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayın yapan başta Netflix olmak üzere tüm platformlar RTÜK denetimi altına alındı. Hal böyle olunca herkes “Acaba oraya da sansür mü gelecek? Normal TV kanalları gibi bu platformlardaki içeriğe de müdahale mi edilecek?” diye soruyor.

Dün RTÜK’ten çok üst düzey isimlerle görüştüm. Bu soruları sordum. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in kısa süre önce yaptığı açıklama aslına bakarsanız RTÜK’ün bu platformlarla ilgili denetim politikasına dair ortak kanaatin ve uygulamanın sinyallerini veriyor. Öncelikle ortada ne bir yönetmelik var ne de bir kurul kararı. Dolayısıyla RTÜK’ün bu platformlara kısa süre içinde müdahale etmesi zaten mümkün değil. RTÜK’ün hangi şartta olursa olsun bu platformlarla ilgili devreye girmesi daha zaman alacak.

'TV KANALLARI İLE BU PLATFORMLARI AYNI KEFEYE KOYAMAYIZ!’

RTÜK’te başkan ve kurul üyelerinin büyük kısmı insanların kendi talepleriyle üye olup, satın aldıkları içeriğin denetimiyle ilgili olarak aynı noktadalar: “Kişisel haklara saygı gereği bu içeriğe karasal yayındaki kanallar gibi denetim, müdahale olmaz, olamaz!”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir ibret vesikası olarak zeytinyağı 17 Kasım 2019 | 3.339 Okunma Bu insanlar neden intihar ediyor? 16 Kasım 2019 | 3.628 Okunma Böyle giderse Rabia Naz’ı ailesi öldürdü diyecekler! 15 Kasım 2019 | 3.914 Okunma Çay, kek ve 295 bin lira! 14 Kasım 2019 | 4.361 Okunma 'Örgüt Suriye'ye taşındı' 13 Kasım 2019 | 3.522 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar