Rota yeniden oluşturuluyor!

Tam da Amerika’ya “Yeter senden yediğimiz kazıklar ben artık yüzümü Rusya’ya dönüyorum” demek üzereyken İdlib’te Ruslar tarafından ağır satışa uğrayınca “Yine en iyisi Amerika mı acaba?” diye sormaya başladı ahali. Anlayacağınız rota yeniden oluşturuluyor!

Uluslararası ilişkiler alanında tüm zamanların en önemli isimlerinden Henry Kissenger “Diplomasi” isimli kitabında der ki, “Dostluk ve düşmanlık kavramı sizin özel hayatlarınız içindir.

Diplomaside böyle kavramlar yoktur.” Etkili ve başarılı diplomaside tek kriter bir ülkenin milli menfaatleridir. Dostluk ve düşmanlık kavramlarına saplanıp kalmak değil, değişen zaman ve şartlara göre kendi ulusal çıkarlarının gereğini yapmaktır esas olan… Biz bunu birkaç istisnai dönem dışında bir türlü anlayamadık.

Anlayamadığımız için de hayâl kırıklıklarından kafamızı kaldıramıyoruz. Şunu bir anlayalım olur mu kimse bizim mutlak dostumuz ya da mutlak düşmanımız değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin Esad'ı neden yedirmiyor? 22 Şubat 2020 | 1.098 Okunma Atakan için bakın Türkiye'nin bir numaralı otoritesi ne diyor? 21 Şubat 2020 | 1.177 Okunma Ahmet Bey, Ali Bey ve Abdullah Bey konuşurken... 20 Şubat 2020 | 1.190 Okunma Bir davanın sonuna geldik 19 Şubat 2020 | 259 Okunma İstatistikler ortada: Evlilikler azalıyor, boşanmalar artıyor 16 Şubat 2020 | 547 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar