İstanbul depremini önceden tahmin edebilmek mümkün mü?

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır T24’ten Şirin Payzın’a verdiği röportajda diyor ki “2.5 milyon Euro bulsak Marmara depremiyle ilgili deniz tabanlı erken uyarı sistemi kurabiliriz.”

Ziya Hoca aslında şunu diyor: “2.5 milyon Euro bulunamadığı için İstanbul’da göz göre göre binlerce insanın ölümüne seyirci kalınıyor.”

Deniz tabanlı erken uyarı sistemi 1999 depremi sonrası Naci Görür ve Namık Çağatay hocaların gündeme getirdiği bir projeydi. Biz ancak fay kırıldığında “Deprem oldu” diyoruz. Oysa deprem fay kırılmadan çok önce fayın derinliklerinde bir takım fizikokimyasal değişimlerle (gaz çıkışları, sıcaklık artışları gibi…) başlıyor. İşte faya yerleştiren sensörlerle bu değişiklikler an be an takip ediliyor, depremin olacağı zamana dair ciddi fikirler veriyor.

Depremin ne zaman olacağı en azından bu kadar belirsiz olmuyor. İstanbul’da beklenen deprem Türkiye’nin egemenliğini tehdit etmektedir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyük hukukçu olmak için büyük bir vicdan gerekir 23 Şubat 2020 | 174 Okunma Putin Esad'ı neden yedirmiyor? 22 Şubat 2020 | 1.134 Okunma Atakan için bakın Türkiye'nin bir numaralı otoritesi ne diyor? 21 Şubat 2020 | 1.183 Okunma Ahmet Bey, Ali Bey ve Abdullah Bey konuşurken... 20 Şubat 2020 | 1.191 Okunma Bir davanın sonuna geldik 19 Şubat 2020 | 259 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar