Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?

Ocak-şubat aylarında Türkiye çapında bir grip salgını vardı. İlerleyerek zatürreye çeviren ve binlerce insanı hastanelik eden bu salgın, belirtileri itibarıyla bugünkü korona salgınına çok benziyordu. Ateş, öksürük, yorgunluk…

Bu belirtilerle grip geçiren özellikle genç yaştaki herkes şimdi aynı soruyu soruyor “Acaba grip sandığım o hastalık korona mıydı?

Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?” Bu soruyu Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a sordum dün. “Bu mümkün değil” dedi ve bakın nasıl açıkladı:

“O dönem Türkiye çapında tüm aile hekimleri bazında geniş bir hasta örneklemiyle çalışma yapıldı ve bir tek korona vakasına dahi rastlanmadı. Kaldı ki korona hastaların çok büyük bir kısmında grip şeklinde ağır seyretmiyor. Aksine soğuk algınlığına benzer hafif belirtilerle kendini gösteriyor ve geçiyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Acilen bir 'Ekonomi Bilim Kurulu'da oluşturulmalı 08 Nisan 2020 | 2.372 Okunma Bakan Koca: Hasta sayıları daha artacak ama... 05 Nisan 2020 | 1.580 Okunma Eğitim seviyesi ilkokul 4 olan ülkede salgın... 04 Nisan 2020 | 4.393 Okunma Salgının gidişatını İstanbul belirleyecek 03 Nisan 2020 | 2.740 Okunma İnsanlar canıyla cebelleşirken 'Siyaset' yapabilmek 02 Nisan 2020 | 4.190 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar