Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?

Ocak-şubat aylarında Türkiye çapında bir grip salgını vardı. İlerleyerek zatürreye çeviren ve binlerce insanı hastanelik eden bu salgın, belirtileri itibarıyla bugünkü korona salgınına çok benziyordu. Ateş, öksürük, yorgunluk…

Bu belirtilerle grip geçiren özellikle genç yaştaki herkes şimdi aynı soruyu soruyor “Acaba grip sandığım o hastalık korona mıydı?

Farkında olmadan korona geçirmiş olabilir miyim?” Bu soruyu Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a sordum dün. “Bu mümkün değil” dedi ve bakın nasıl açıkladı:

“O dönem Türkiye çapında tüm aile hekimleri bazında geniş bir hasta örneklemiyle çalışma yapıldı ve bir tek korona vakasına dahi rastlanmadı. Kaldı ki korona hastaların çok büyük bir kısmında grip şeklinde ağır seyretmiyor. Aksine soğuk algınlığına benzer hafif belirtilerle kendini gösteriyor ve geçiyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ercüment Hoca hatalı ama... 19 Nisan 2020 | 1.465 Okunma 'Önümüzdeki 1-2 hafta' diye bir şey yok, dağılalım! 17 Nisan 2020 | 3.064 Okunma Slogan atarak, reklam yaparak 'Seninleyiz Türkiye' olunmuyor! 16 Nisan 2020 | 3.052 Okunma Esas felaket cuma değil pazartesi yaşandı! 15 Nisan 2020 | 4.185 Okunma Yok öyle bir vatanseverlik, milliyetçilik! 11 Nisan 2020 | 3.729 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar