Amerika, Rusya ve Esad

Avusturya'nın başkenti Viyana’da dün Türkiye, Amerika, Rusya ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanları “Suriye” gündemiyle bir araya geldi. Amerika, 6 aylık geçiş döneminde “Yetkilerini alıp...

Avusturya'nın başkenti Viyana’da dün Türkiye, Amerika, Rusya ve Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanları “Suriye” gündemiyle bir araya geldi. Amerika, 6 aylık geçiş döneminde “Yetkilerini alıp Esad’la devam edelim” diyor. Rusya’nın önerisi de Esad’la devam etmek ancak yetkilerini almadan... Rusya aynı zamanda Esad ve ailesinin geçiş süreci sonrası durumu ve nasıl yargılanacağını da garanti altına almak istiyor. 


* * *

Türkiye ve Suudi Arabistan Amerika ile birlikte Suriyeli muhaliflere destek veriyor. Rusya'nın Suriye’deki askeri müdahalesini eleştiriyor. Masada aslında Esad’ın müttefiklerinden İran’ın da oturması bekleniyordu ancak Suudi Arabistan muhalefet edince çağrıyı yapan Ruslar, İran’ı davet edemedi. 


* * *

Viyana’daki dörtlü müzakerelerde Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu temsil ediyor. Sinirlioğlu yıllardır dışişleri bakanlığı müsteşarlığı yapan değerli bir diplomat... Kendisine yakın kaynaklardan öğrendiğimize göre Türkiye geçiş sürecinde Esad’ın kalmasına itiraz etmiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ercüment Hoca hatalı ama... 19 Nisan 2020 | 1.428 Okunma 'Önümüzdeki 1-2 hafta' diye bir şey yok, dağılalım! 17 Nisan 2020 | 3.001 Okunma Slogan atarak, reklam yaparak 'Seninleyiz Türkiye' olunmuyor! 16 Nisan 2020 | 3.024 Okunma Esas felaket cuma değil pazartesi yaşandı! 15 Nisan 2020 | 4.095 Okunma Yok öyle bir vatanseverlik, milliyetçilik! 11 Nisan 2020 | 3.647 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar