50 yıldır aynı hata yapılıyor!

Nedir o hata? Eğitimi, siyasi-ideolojik tartışmalara, bilek güreşine kurban etmek. Sadece AK Parti iktidarı döneminde 17 yılda 15 kez değişen bir eğitim sisteminden bahsediyoruz. Şimdi yeniden bir sistem değişikliğine gidiliyor...

Değişik üzerine yapılan tartışmalar, eleştiriler yine siyasi-ideolojik çerçeveden dışarı çıkmıyor. Oysa teknoloji öyle bir noktaya geldi ki; artık eğitimde yeni bir paradigma var. Bildiğimiz her şeyi unutup sıfırdan başlamak zorundayız. Türkiye’deki tartışmaların bu yeni paradigmada hiçbir karşılığı yok.

KODLAMA BİLMEYEN ÇOCUK CAHİL SAYILACAK!

Çocuklara hazırladığımız dünya değişti, hayat değişti ama okullar aynı kaldı. 21’inci yüzyılda her şey “akıllı”, birbiriyle konuşuyor! Kodlama bilmeyen bir çocuk bu yeni dünyada okuma-yazma bilmiyormuşçasına “cahil” kabul edilecek.

Zannediliyor ki; çocuk okulda gördüğü dersle kimliğini inşa ediyor. O devir artık bitti! Türkiye’deki güncel tartışmadan örnek verelim: Din dersi zorunlu mu? Din dersini zorunlu tuttun diye dindar olmuyor çocuk ya da kaldırdığında dinsiz... Bu içerik tartışmalarının hepsi siyasi-ideolojik tartışmalar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbretlik bir deprem hikâyesi okumaya hazır mısınız? 26 Ocak 2020 | 819 Okunma Sağlık Bakanı'na grip salgının sordum! 25 Ocak 2020 | 2.792 Okunma Akıl sağlığımızın yerinde olmadığını gösteren bir haber daha! 24 Ocak 2020 | 3.752 Okunma Dünya, Suudi Prens'in babasının çiftliği mi? 23 Ocak 2020 | 3.580 Okunma Kimin fikriyse Allah razı olsun! 22 Ocak 2020 | 4.523 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar