ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sabit kura geçmenin bedeli var!

Yeni ekonomik model bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor .

Candaş Tolga Işık
Candaş Tolga Işık Cevapla TV
10 Ağustos 2018 | 9.1 K

Yeni ekonomik model bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor. En büyük tartışma dalgalı kurdan sabit kura geçiş üzerine dönüyor. Geçenlerde bir yorum okudum sabit kura geçiş hakkında, şöyle diyor: “Yoğun bakımdaki hastanın fişini çekmek olur bu... Enflasyon düşer ama alım gücü de düşer, ihracat azalır, büyüme durur. Manipülasyona kapanayım derken dünyaya kapanmış oluruz.” Birkaç iktisatçıya sordum, hepsi sabit kura geçme ihtimalini düşük görüyor.

YENİ EKONOMİK MODELE KATKIMDIR KABUL BUYURUN...

● Kamu kurumlarına ayrılan ödeneklerin tekrar elden geçirilmesi şart. Misal Diyanet’e 7.7 milyar TL ödenek neden yetmiyor?

● Suriye’deki iç savaş mağdurlarına harcanan rakam 8 milyar doların üzerinde... Türkiye bu insani tavrıyla vaktiyle dünyaya örnek oldu. Kendine yakışanı yaptı. Geldiğimiz noktada ekonomimizin bu 8 milyar doları kaldırması çok zor. Kimseyi kovmaktan bahsetmiyorum ama yeni bir mülteci-göçmen politikası şart.

● Yap-işlet-devret modeliyle yapılan dev projelerin güvence bedelleri yıllık 2 milyar TL’yi buluyor. Bu süreçte en azından hazineye yük getirecek yeni dev projelere ara vermek şart.

● İhracatı artırmak ancak orta vadede mümkün fakat ithalatın azaltılması için o kadar beklemeye gerek yok. Her şeyden önce medyayı da içine alan ithal tüketimi azaltacak bir sosyal seferberlik kampanyası başlatmak şart.

Memleketimden manzaralar

Devamını Oku