Yine uyarıyorum “Yol olur, yarın aynısını size yaparlar”

ANALİZ Bundan 8 yıl kadar önce Ergenekon davaları başladığında televizyon kanalları henüz iktidarın tam kontrolü altına girmemişti. Merkez medya denilen medya her ne kadar iktidarın dümen suyunda gitmeye çabalıyorsa da demokratik gözükme hevesi ön plandaydı.

Bu koşullarda ben ve benim gibi bazı gazeteciler de bu medyaya konuk olabiliyor tartışma programlarına katılabiliyorduk.
O günlerin ana konusu elbette Ergenekon davasıydı.
Bununla birlikte demokrasiyi, milli iradeyi, seçilmişler-atanmışlar çelişkisini, hak ve adalet kavramlarını ve en önemlisi hukukun üstünlüğünü tartışabiliyorduk.
Yıllar sonra cemaatle para pazarlığında anlaşamayınca büyük bir tasfiye hareketine girişen iktidar da Ergenekon ve benzeri davaların büyük bir kumpas olduğunu kabul etmişti ama biz zaten yapılanın büyük bir oyun olduğunu çırpınarak yıllardır anlatıyorduk.
Bu tartışmalarda en çok savunduğum görüş şuydu: Darbe, demokrasi dışı müdahaleler elbette çok büyük suçtur ve buna kalkışanlar en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Ancak niyetlerden yola çıkarak hukuka hiç uymadan kendi kafamıza göre kararlar vermeye ve insanları mahkum etmeye kalkarsak sonunu çözemeyiz. Ama en önemlisi bugün yapılanlar giderek benimsenir yarın bir iktidar değişikliğinde, iktidara gelenler aynı şeyleri yapmaya kalkarlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bağdadi Ailesi’ne ne oldu? 19 Kasım 2019 | 3.426 Okunma Beyaz Saray, mektubu ne yaptı? 18 Kasım 2019 | 1.407 Okunma Savulun devlet gazetecileri Kemal Kılıçdaroğlu geliyor! 17 Kasım 2019 | 10.640 Okunma Bir zafer var ortada galiba da ne olduğunu pek anlayamadık 15 Kasım 2019 | 4.733 Okunma Kararları damatlar aldı 14 Kasım 2019 | 1.643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar