Yine uyarıyorum “Yol olur, yarın aynısını size yaparlar”

ANALİZ Bundan 8 yıl kadar önce Ergenekon davaları başladığında televizyon kanalları henüz iktidarın tam kontrolü altına girmemişti. Merkez medya denilen medya her ne kadar iktidarın dümen suyunda gitmeye çabalıyorsa da demokratik gözükme hevesi ön plandaydı.

Bu koşullarda ben ve benim gibi bazı gazeteciler de bu medyaya konuk olabiliyor tartışma programlarına katılabiliyorduk.
O günlerin ana konusu elbette Ergenekon davasıydı.
Bununla birlikte demokrasiyi, milli iradeyi, seçilmişler-atanmışlar çelişkisini, hak ve adalet kavramlarını ve en önemlisi hukukun üstünlüğünü tartışabiliyorduk.
Yıllar sonra cemaatle para pazarlığında anlaşamayınca büyük bir tasfiye hareketine girişen iktidar da Ergenekon ve benzeri davaların büyük bir kumpas olduğunu kabul etmişti ama biz zaten yapılanın büyük bir oyun olduğunu çırpınarak yıllardır anlatıyorduk.
Bu tartışmalarda en çok savunduğum görüş şuydu: Darbe, demokrasi dışı müdahaleler elbette çok büyük suçtur ve buna kalkışanlar en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Ancak niyetlerden yola çıkarak hukuka hiç uymadan kendi kafamıza göre kararlar vermeye ve insanları mahkum etmeye kalkarsak sonunu çözemeyiz. Ama en önemlisi bugün yapılanlar giderek benimsenir yarın bir iktidar değişikliğinde, iktidara gelenler aynı şeyleri yapmaya kalkarlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O kadın yazar, belediyede çalışmaya devam ediyor 21 Eylül 2019 | 4.085 Okunma O kadın yazar, belediyeden istifa etti mi ya da işten çıkarıldı mı? 19 Eylül 2019 | 7.532 Okunma Yine mi baskın seçim geliyor? 18 Eylül 2019 | 11.299 Okunma Keşke manşetlerimiz her gün böyle haberlerle dolup taşsa! 17 Eylül 2019 | 4.614 Okunma Lüks ve israfta plaka oyunu 16 Eylül 2019 | 5.153 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar